
Nie zgadzam się z narracją autorstwa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNet i Konfederacji Lewiatan i proszę, żeby likwidacja mojej apteki nie była przywoływana w kampanii prowadzonej przez te organizacje przeciwko ustawie AdA - pisze właścicielka apteki.
Od kilku dni przeciwnicy nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (tzw. ustawa „apteka dla aptekarza”) instrumentalnie wykorzystują likwidację Apteki Galenica w Poznaniu, między innymi poprzez publikacje w mediach, do podważania regulacji, które są bardzo potrzebne polskiemu aptekarstwu - pisze w oświadczeniu mgr farm. Elżbieta Taterczyńska, właścicielka wspomnianej apteki.
- Jest to nie tylko moja opinia, podziela ją większość farmaceutów. Nie zgadzam się z narracją autorstwa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNet i Konfederacji Lewiatan i proszę, żeby likwidacja mojej apteki nie była przywoływana w kampanii prowadzonej przez te organizacje przeciwko ustawie AdA - dodaje.
"Pragnę wyjaśnić, że wygaśnięcie umowy najmu z dniem 30 marca 2017 roku (ostatecznie termin ten przedłużono do 30 czerwca) było zaplanowane już pod koniec ubiegłego roku przez Izbę Administracji Skarbowej w Poznaniu. Była to decyzja ówczesnych urzędników w związku z planem przebudowy lokali użytkowych na kolejne biura i wykorzystaniem funduszy unijnych! Bezduszna decyzja urzędników poskutkowała likwidacją Apteki Galenica (marka Galenica cieszy się wysoką rozpoznawalnością wśród mieszkańców Poznania), prowadzonej przez farmaceutę" - czytamy w wyjaśnieniu.
Dodaje: - Jednocześnie wyjaśniam, że jako długoletni członek Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej wskazywałam, iż w trosce o zdrowie publiczne konieczne jest wprowadzenie w ustawie przepisów regulujących otwieranie aptek poprzez odwołanie się do kryteriów demograficznych i geograficznych. Przepisy te jednak winny być wprowadzone co najmniej 10 lat temu, aby zabezpieczyć podstawy ekonomiczne aptek, tak jak to reguluje prawo obowiązujące od dziesięcioleci w większości państw Unii Europejskiej.
"Niestety, sprzeciwiały się temu między innymi organizacje reprezentujące interesy wpływowych grup biznesu działających na polskim rynku farmaceutycznym i wsłuchane w ich argumenty elity polityczne. Upadające ekonomicznie apteki nie zapewnią bezpiecznej farmakoterapii dla pacjentów. Zbieżność dat likwidacji Apteki Galenica i ustawy AdA jest przypadkowa. Nie życzę sobie, aby wykorzystywać mój przypadek do manipulowania opinią publiczną" - napisała mgr farmacji Elżbieta Taterczyńska.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych