OZZL apeluje: potrzebne środki na inne choroby, nie tylko COVID-19

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-12-2020, 14:05

OZZL apeluje: potrzebne środki na inne choroby, nie tylko COVID-19 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Finansowanie szczepionek przeciw COVID-19 jest istotne, ale rząd nie powinien też szczędzić środków na leczenie chorych z innymi schorzeniami. Potrzebny jest istotny wzrost nakładów na ochronę zdrowia - wskazał w liście skierowanym do premiera przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

Przewodniczący odwołał się od niedawnego stwierdzenia premiera, którzy powiedział, że na proces szczepień rząd nie będzie szczędził środków. Bukiel zauważył w tym kontekście, że to "dobra wiadomość", ale równocześnie zapytał, co z finansowaniem innych chorób.

- Dlaczego rząd, który - słusznie - nie szczędzi środków publicznych na walkę z jedną chorobą - COVID -19, "szczędzi", a nawet skąpi pieniędzy publicznych na leczenie innych chorób? Czy życie chorych na Covid-19 jest więcej warte w oczach Rządu RP niż życie innych chorych? - zapytał w liście Bukiel.

Zaznaczył dalej, że "Polska przeznacza na publiczną ochronę zdrowia najmniej środków (liczonych procentem PKB i na głowę mieszkańca) w całej UE, a kolejne rządy RP przyglądają się temu obojętnie".

- Obecny rząd postępuje podobnie, bo trudno za przełom uznać obietnicę wzrostu nakładów na publiczną ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w roku 2025, czyli za 10 lat od chwili przejęcia rządów w kraju. Nawet tak dramatyczne wydarzenie, jak protest głodowy młodych lekarzy skupionych w Porozumieniu Rezydentów OZZL oraz przedstawicieli niektórych innych zawodów medycznych w październiku 2017 roku nie skłonił rządzących do podjęcia decyzji o wzrośnie nakładów na publiczne lecznictwo, a jedynie przyspieszył o jeden rok osiągnięcie zakładanego poziomu - stwierdził.

Równocześnie zauważył, że wciąż finansowanie ochrony zdrowia będzie niższe niż faktyczne potrzeby, co - jego zdaniem - będzie skutkowało ograniczeniem dostępu chory do diagnostyki i leczenia, "a wymiernym tego skutkiem będzie śmierć wielu osób, które mogłyby żyć, gdyby finansowanie publicznego lecznictwa było odpowiednie".

- Nietrudno obliczyć, że rocznie z powodu niedofinansowania publicznej ochrony zdrowia umiera w Polsce - tylko z powodu chorób nowotworowych - kilkanaście tysięcy ludzi. Czy mamy przejść nad tym obojętnie tylko dlatego, że nikt w codziennych komunikatach nie informuje społeczeństwa o tych kolejnych, umarłych osobach? - postawił kolejne pytanie.

Przewodniczący OZZL zaapelował do premiera, by zadecydował o istotnym i skokowym wzroście nakładów na publiczną ochronę zdrowia.

- Mam nadzieję na wsparcie mojego apelu przez inne osoby i środowiska, przede wszystkim organizacje pacjentów. Życie osób chorujących na inne choroby niż COVID-19 jest równie wartościowe i równie warte uwagi rządu. Jeżeli nawet teraz, po doświadczeniach związanych z obecną epidemią rząd nie zdecyduje się na istotny przełom w tym zakresie, to nie zrobi tego nigdy - zaznaczył Bukiel.

Klaudia Torchała, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH