OZZTF o UoZF i technikach: nie zmienia ich sytuacji w aptece

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OZZTF/ rynekaptek.pl   17-09-2020, 08:21

OZZTF o UoZF i technikach: nie zmienia ich sytuacji w aptece Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli nie wydarzy się nic wielkiego w Senacie, to Ustawa o Zawodzie Farmaceuty zostanie przyjęta z korzystnym dla techników farmaceutycznych zapisem, co jest świetną wiadomością, bo nie zmieni on w żadnym wypadku naszej sytuacji w aptece - podkreśla Przemysław Nowak, szef OZZTF.

14 września 2020 roku odbyły się kolejne obrady komisji zdrowia w sprawie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty.

Podczas posiedzenia była mowa też o technikach farmaceutycznych.

- Chcę zapewnić, że ustawa o zawodzie farmaceuty w żaden sposób nie ogranicza czynności zawodowych technika farmaceutycznego. A są one takie: sporządzanie, wydawanie i wytwarzanie produktu leczniczego. Ta ustawa w żadnym punkcie nie ogranicza tych czynności zawodowych, natomiast reguluje nadzór farmaceuty nad czynnościami zawodowymi technika, których nie może wykonać samodzielnie. To jest standard europejski - mówiła prezes NRA, Elżbieta Piotrowska - Rutkowska.

Jak podkreśla w poście w mediach społecznościowych Przemysław Nowak, prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych, dla tej grupy zawodowej szczególnie interesujący jest zapis w art. 4 ust. 4 pkt 8: "Zadania zawodowe farmaceuty obejmują nadzór nad czynnościami fachowymi technika farmaceutycznego lub studenta kierunku farmacja w aptece, punkcie aptecznym, dziale farmacji szpitalnej, oddziale szpitalnym lub hurtowni farmaceutycznej".

Jak informuje Przemysław Nowak, propozycje poprawek Związku były następujące:

"Zadania zawodowe farmaceuty obejmują

- nadzór nad czynnościami wykonywanymi w aptece przez studenta kierunku farmacji albo przez technika farmaceutycznego w zakresie czynności, których technik nie może wykonywać samodzielnie" (ustalone z MZ)
- nadzór nad czynnościami fachowymi technika farmaceutycznego stażysty

- Udało nam się osiągnąć cel, ponieważ przegłosowano wersję pierwszą. Taką treść przedłożył poseł Paweł Rychlik z PiS - dodaje szef Związku, dziękując jednocześnie posłom: Katarzynie Lubnauer i Markowi Hokowi z KO, Dariuszowi Klimczakowi z PSL oraz Grzegorzowi Braunowi z Konfederacji, za monitorowanie sytuacji techników i zapisów w ustawie.

- Jeśli nie wydarzy się nic wielkiego w Senacie to Ustawa o Zawodzie Farmaceuty, zostanie przyjęta z takim zapisem, co dla techników farmaceutycznych jest świetną wiadomością, bo nie zmieni on w żadnym wypadku naszej sytuacji w aptece - podkreśla i dodaje:

- Dla nas to pierwszy naprawdę znaczący sukces.

Więcej: https://www.facebook.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH