PAA w sprawie promieniotwórczego izotopu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   22-11-2017, 10:30

PAA w sprawie promieniotwórczego izotopu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Państwowa Agencja Atomistyki przekonuje, że obecnie nad Polską nie ma promieniotwórczego izotopu rutenu-106. Natomiast jego bardzo niewielkie stężenie wykryto na przełomie września i października, utrzymywało się około 2 tygodnie i nie mało wpływu na zdrowie mieszkańców.

Rosyjska Federalna Służba ds. hydrometeorologii i monitoringu środowiska naturalnego (Rosgidromet) potwierdziła medialne informacje, że pod koniec września doszło do emisji substancji promieniotwórczej z epicentrum koło Czelabińska na Uralu. Z jej oficjalnego komunikatu wynika, że chodzi o rejon wsi Argajasz; od 25 września do 1 października odnotowano tam "ekstremalnie wysokie" zanieczyszczenie izotopem ruten-106, które ponad 986 razy przewyższało normę.

"W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi o potwierdzeniu pochodzenia izotopu rutenu-106, informujemy, że nad Polską na przełomie września i października wykryto krótkookresowo bardzo niewielkie stężenie tego izotopu. Ruten-106 był wykrywalny na precyzyjnych urządzeniach pomiarowych przez ok. 2 tygodnie na przełomie września i października. Po tym okresie jego stężenie spadło i obecnie izotop ten nie jest wykrywany" - podała we wtorek (21 listopada) Państwowa Agencja Atomistyki.

"Wykryte stężenie rutenu-106 nie ma i nie miało żadnego wpływu na zdrowie mieszkańców Polski" - podkreślono.

Polska, wraz z innymi państwami europejskimi przekazywała na bieżąco wszystkie informacje nt. pomiarów rutenu-106 do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

W pobliżu rosyjskiej wsi Argajasz znajduje się przedsiębiorstwo Majak, jeden z głównych ośrodków przerobu materiałów radioaktywnych w Rosji. Organizacja Greenpeace Rosja zapowiedziała, że zwróci się do prokuratury z prośbą o sprawdzenie, czy w zakładach doszło do emisji rutenu-106.

Rosyjska agencja atomowa Rosatom zapewniała dotąd, że sytuacja w Rosji wokół wszystkich obiektów nuklearnych mieści się w normie.

Ruten-106 to promieniotwórczy izotop będący produktem rozszczepiania atomów w reaktorach jądrowych. Izotop ten w przyrodzie nie występuje; ze względu na wynoszący nieco ponad rok okres połowicznego rozpadu wykorzystywany jest w medycynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH