PAA: zagrożenia radiacyjnego nie ma

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAA, gp24.pl/rynekaptek.pl   04-09-2017, 12:45

PAA: zagrożenia radiacyjnego nie ma Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W polskich aptekach coraz częściej słychać pytanie, czy jest możliwość wykupienia tabletek z jodem. Powodem jest informacja o możliwej awarii reaktora w Belgii. Państwowa Agencja Atomistyki informuje: zagrożenia nie ma. Nie należy przyjmować preparatów z jodem na własną rękę.

Kilka dni temu Europę obiegła informacja, że w związku z możliwą awarią belgijskiego reaktora, w Akwizgranie na zachodzie Niemiec rozpoczęła się akcja rozdawania tabletek z jodem.

Pacjenci aptek zaczęli więc pytać o możliwość zakupu jodu w tabletkach. Przykładowo w Słupsku jest on jednak niedostępny, już w piątek (1 września) brakowało go w magazynach hurtowni.

Choć Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, że nie ma u nas zagrożenia radiacyjnego, a poziom promieniowania jonizującego nad terytorium Polski nie zwiększył się, zapytań o jod w tabletkach w regionie jest sporo.

"W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że na terenie elektrowni nie doszło do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne. Dystrybucja tabletek ze stabilnym jodem na terenie okolic elektrowni jest działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa i nie wynika z jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej. Dzięki temu mieszkańcy są wyposażeni w środki bezpieczeństwa, gdyby do awarii doszło w przyszłości" - podaje PAA w komunikacie.

Dodaje: - Uwzględniając powyższe, nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem na własną rękę. Państwowa Agencja Atomistyki jako dozór jądrowy prowadzi bieżący monitoring sytuacji radiacyjnej kraju 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski. Z danych monitoringowych Komisji Europejskiej (system EURDEP) wynika, że sytuacja radiacyjna w Europie również nie odbiega od normy (brak zagrożenia radiacyjnego).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH