Pacjenci mogą już udostępniać farmaceucie wgląd do dokumentacji medycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ   27-04-2021, 12:01

Pacjenci mogą już udostępniać farmaceucie wgląd do dokumentacji medycznej Upoważnienie farmaceuty do wglądu do historii choroby pomaga w doradzaniu w zakresie leków (fot. Pixabay)

Pacjenci uzyskali możliwość upoważnienia farmaceuty do wglądu do swojej dokumentacji medycznej. Mogą wskazać konkretną aptekę lub farmaceutę.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia informują, że wszystkie osoby posiadające Internetowe Konto Pacjenta (IKP) mogą upoważnić farmaceutę do wglądu w informacje na temat przyjmowanych leków i na tej podstawie otrzymać fachową poradę.

Oferta dla pacjenta
Możesz upoważnić farmaceutę do wglądu do Internetowego Konta Pacjenta, aby uzyskał informacje, jakie leki przyjmujesz i na tej podstawie udzielił Ci porady

Na Internetowym Koncie Pacjenta możesz dać dostęp farmaceucie/aptece/punktowi aptecznemu do Twoich e-recept i recept papierowych, zrealizowanych od stycznia 2019 roku, a także informacji, jakie leki na receptę wykupiłeś/aś.

Upoważnienia możesz udzielić na określony czas i zakres danych.

Jak upoważnić farmaceutę
Zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta, wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, wybierz „Dostęp dla lekarzy i farmaceutów”, a następnie informację, że udzielasz dostępu aptece lub punktowi aptecznemu. Znajdź aptekę lub punkt apteczny, któremu chcesz nadać dostęp do Twojej dokumentacji medycznej (nazwa, adres).

Zatwierdź. Wszyscy pracownicy wskazanej apteki/punktu aptecznego będą mieli dostęp do Twojej dokumentacji medycznej z wybranego przez Ciebie okresu leczenia.

Można wybrać aptekę lub farmaceutę
Jeśli szukasz nie według nazwy apteki, ale według miejsca, musisz wpisać pełny adres w następującym układzie: nazwa ulicy, numer domu, kod pocztowy, miejscowość. Inaczej wyszukiwarka jej nie znajdzie.

W przypadku nadania dostępu tylko i wyłącznie wybranemu farmaceucie wybierz opcję nadania dostępu pracownikowi medycznemu, a następnie wpisz jego imię, nazwisko oraz numer jego prawa wykonywania zawodu – informację taką uzyskasz od farmaceuty.

Zaznacz, że dajesz dostęp do recept, wybierz na jaki czas. Zatwierdź.

W czym pomoże farmaceuta
Farmaceuta wskaże możliwe niekorzystne interakcje między lekami. Jeśli przyjmujesz wiele leków jednocześnie, to istnieje ryzyko, że wejdą one w niekorzystną interakcję.

Na działanie leków mogą mieć wpływ również niektóre posiłki i napoje (np. soki owocowe, alkohol), a także dym tytoniowy. Farmaceuta może doradzić, jak i kiedy przyjmować dany lek oraz czy można go łączyć z innymi lekami i posiłkami.

Farmaceuta wskaże Ci również tańszy zamiennik produktu leczniczego przepisanego przez lekarza.

Wskaże także, jak prawidłowo przechowywać produkty lecznicze. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczepionek, insulin czy probiotyków. Farmaceuta poinstruuje Cię, które leki trzeba przechowywać w lodówce, a które tego nie wymagają.

Farmaceuta wystawi receptę
Farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może – w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia – wystawić receptę (tzw. recepta farmaceutyczna). Pamiętaj jednak, że recepta wystawiona przez farmaceutę nie jest refundowana i za zakupiony lek zapłacisz 100 proc. ceny.

Przepisując receptę, farmaceuta może wystawić ograniczoną ilość leku, która niezbędna jest do zapewnienia 180 dniowej kuracji, wyliczonej w oparciu o określony na recepcie sposób dawkowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH