Pacjenci szturmują apteki, by zdążyć przed końcem promocji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   05-10-2010, 11:43

Ministerstwo Zdrowia chce skończyć z dotowaniem leków na dotychczasowych zasadach. W efekcie obecnie w aptekach panuje wzmożony ruch.

Resort przekonuje, że na tzw. lekach za grosz zarabiają głównie firmy farmaceutyczne (sprzedaż ich leków gwałtownie rośnie), a traci budżet państwa (z roku na rok dopłaca więcej do lekow refundowanych) i chorzy (kupują więcej, niż potrzebują). Resort liczy, że dzięki zmianom, które zaczną obowiązywać w 2011 roku, ceny leków zmaleją o kilkanaście procent.

Zapowiedź zmian ograniczających promocje i sprzedaż leków za 1 grosz spowodowała wzmożony ruch pacjentów w aptekach. Do jednej z aptek w Katowicach przychodzi ok. 800 pacjentów dziennie. Z kolei do apteki z tanimi lekami w Sosnowcu niemal w ogóle drzwi się nie zamykają.

Dopłaty z budżetu do leków refundowanych są w Polsce najniższe w Europie. Wynoszą u nas średnio 37,5 proc. W Czechach jest to prawie 66 proc., a w Niemczech 75,8 proc. Ministerstwo Zdrowia chce zmian, bo zbyt dużo leków się marnuje. Dziś do śmietników trafia ponad 200 ton leków, za które wydajemy niepotrzebnie ok. 400 mln złotych.

Resort liczy, że po zmianie przepisów ceny leków spadną. Potwierdzają to specjaliści z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Obliczyli oni, że po wprowadzeniu nowych przepisów chorzy wydadzą na leki o 10 proc. mniej.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH