Pacjent z podejrzeniem COVID u lekarza. Algorytm postępowania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-09-2020, 12:22

Pacjent z podejrzeniem COVID u lekarza. Algorytm postępowania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego osoba z objawami COVID-19; o czym poinformować pacjenta; co z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – to niektóre pytania, na które odpowiadają przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia algorytmy.

Pacjent, który został skierowany do odbycia izolacji domowej, pozostaje pod opieką lekarza POZ. Lekarz POZ dzwoni wówczas do pacjenta w 8-10 dobie, aby uzyskać informacje o stanie jego zdrowia. Pacjent, u którego nie wystąpiły objawy, zostaje automatycznie zwolniony z izolacji po 10 dniach od wykonania testu. Gdy u pacjenta wystąpią objawy, które w ocenie lekarza kwalifikują go do wydłużenia czasu izolacji, lekarz POZ określa dzień zakończenia izolacji lub termin ponownej teleporady.

W przypadku pacjenta niesamodzielnego, który dowie się o pozytywnym wyniku testu, lekarz umówi dla niego specjalny transport sanitarny.

MZ zaznacza, że gdyby wystąpiły objawy wskazujące na zagrożenie zdrowia lub życia, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego i koniecznie poinformować dyspozytora medycznego o tym, że chory przebywa w izolacji domowej.

Resort zwraca uwagę na ważne zasady związane ze zlecaniem badań przez lekarzy POZ. Przewidują one m.in., że w przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci powinni być testowani w warunkach szpitalnych.

Katarzyna Lechowicz-Dyl, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH