Pandemia ujawniła wady europejskiej polityki zdrowotnej. Jak to zmienić?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ   26-04-2021, 14:02

Pandemia ujawniła wady europejskiej polityki zdrowotnej. Jak to zmienić? Eksperci dyskutowali o potrzebie zmian w europejskiej polityce zdrowotnej (fot. Pixabay)

W jaki sposób możemy zapewnić, by Europa była zarówno silnym podmiotem wdrażającym, jak i innowatorem? Potrzebujemy systemów zachęt do inwestycji i innowacji w perspektywie długoterminowej.

22 kwietnia br. odbyło się seminarium internetowe "Think, Act, EUnite: A post-COVID-19 paradigm shift in European healthcare", podczas którego dyskutowano, w jaki sposób można przekształcić europejską opiekę zdrowotną z jednego sektora w ekosystem paneuropejski. Gospodarzami spotkania były organizacje: Ja Europe, EuropaBio i Novartis.
 
Europa wyciąga wnioski z kryzysu
Eksperci zgodnie uznali, że epidemia COVID-19 była testem dla obywateli, przemysłu i instytucji. Ten sprawdzian ujawnił wady naszego obecnego ekosystemu zdrowia. Poczynając od nieoptymalnych, powolnych procesów regulacyjnych i rejestracyjnych, które ograniczały dostęp pacjentów, po stosunkowo słabe zdolności produkcyjne przemysłu farmaceutycznego, które należy ulepszyć. Zmian wymaga też ekosystem badawczo-rozwojowy, który nie osiąga pełnego potencjału.

Zdrowie publiczne i dobrobyt ekonomiczny są ze sobą zasadniczo powiązane. Solidne systemy opieki zdrowotnej zależą od silnej gospodarki, a rozkwit gospodarek bez zdrowych populacji nie może być możliwy.
 
Ponieważ Europa chce przyjąć „wnioski wyciągnięte z kryzysu”, teraz jest odpowiedni moment, aby wprowadzić zmiany, omówić możliwości i zbudować gotową na przyszłość politykę zdrowotną - podkreślano w trakcie debaty.

Pacjent w centrum uwagi
- Nowe podejście wymaga zmiany sposobu myślenia ludzi, a ci myślą i zachowują się w różny sposób. Potrzebujemy tej zmiany dla solidnego ekosystemu opieki zdrowotnej w UE. Zbudujmy to razem - nawoływała Mary Harney, była szkocka minister zdrowia.

Eurodeputowany Ondrej Knotek, zwrócił uwagę na potrzebę ustanowienia pacjenta jako odbiorcy wszelkich zmian: - Musimy umieścić pacjenta w centrum procesu innowacji. Musimy zapewnić europejskim pacjentom korzyści i szybszy dostęp do potrzebnych im metod leczenia - mówił czeski europoseł.

- Musimy zrobić więcej, aby zapewnić, że w Europie nastąpią przełomy w dziedzinie zdrowia, a ramy regulacyjne będą jak najbardziej atrakcyjne dla innowatorów. Musimy upewnić się, że Europa jest liderem w cyfrowym zdrowiu i sztucznej inteligencji, co zmieni sektor opieki zdrowotnej - mówił z kolei irlandzki europoseł Sean Kelly.

Zmiana paradygmatu
- Aby opieka zdrowotna w UE mogła iść naprzód, potrzebujemy zmiany paradygmatu. Potrzebujemy europejskiej polityki zdrowotnej, jakiej nigdy dotąd nie mieliśmy - przekonywał z kolei Tomislav Sokol, poseł Parlamentu Europejskiego z Chorwacji.

Nieco odmienne zdanie miała Bettina Ryll, członek Cancer Mission Board, która doradza Komisji Europejskiej, lekarka i założycielka Melanoma Patient Network Europe: - Nie potrzebujemy zmiany paradygmatu - bo to już się dzieje. Problemem jest to, że poruszamy się bardzo wolno. Pytanie, jak możemy to przyspieszyć?

Jej zdaniem, żeby pójść do przodu w zmianach europejskiej polityki zdrowotnej, należy skupić się na obszarze badań: - Musimy wykorzystać siłę badań w ekosystemie współpracy w opiece zdrowotnej. Zmiana, której potrzebujemy, będzie stopniowa i aby osiągnąć nasze cele, potrzebujemy rozmów o tym, jak to osiągnąć.

Konsorcja badań klinicznych to przyszłość
Irene Norstedt, dyrektor generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji (RTD) Komisji Europejskiej, uznała, że już są widoczne postępy w zakresie polityki zdrowotnej UE. - Musimy sprawić, by elementy układanki zdrowia UE dobrze ze sobą współgrały.

- Przyszłością są konsorcja badań klinicznych– dodała ekspert. Chodzi m.in. o usuwanie barier biurokratycznych, by szybciej dostarczać terapie dla pacjentów, a jednocześnie zachować procesy weryfikujące bezpieczeństwo i skuteczność tych terapii.

W ocenie Claire Skentelbery, dyrektor generalnej EuropaBio, cały ekosystem opieki zdrowotnej ma kluczowe znaczeni: od badań i rozwoju po dostęp dla pacjentów.

- W jaki sposób możemy zapewnić, by Europa była zarówno silnym podmiotem wdrażającym, jak i innowatorem? Nie służymy obywatelom, jeśli nie możemy poprawić ich dobrostanu. Potrzebujemy systemów zachęt do inwestycji i innowacji w perspektywie długoterminowej. Zmieńmy sposób myślenia, aby mieć pewność, że zawsze będziemy patrzeć w przyszłość - oceniła.

Zrewolucjonizujmy opiekę zdrowotną poprzez partnerstwo
Kees Roks, szef Novartis Oncology na region europejski, członek Cancer Mission Komisji Europejskiej, przyznał, że potrzebujemy większej współpracy, by móc zbudować solidny ekosystem opieki zdrowotnej w UE, który będzie gotowy na przyszłe wyzwania.

Czy w przyszłości możliwy jest solidny, zrównoważony i wydajny europejski ekosystem opieki zdrowotnej? - pytał. I przekonywał, że tak. Ale - tak jak w przypadku walki z covid-19 - potrzebna jest wspólna mobilizacja i zjednoczenie sił: - Jeśli skupimy całą naszą energię w jednym kierunku, możemy sprawić, że wszystko jest możliwe.

- Zdrowie, edukacja i innowacje to kluczowe obszary inwestycji zapewniające szybkie i trwałe ożywienie gospodarcze w Europie. Dlatego aby zwiększyć zrównoważony rozwój i wydajność opieki zdrowotnej w UE, potrzebny jest w tym udział decydentów, przemysłu, środowiska akademickiego, obywateli i pacjentów. Oni zapewniają zasoby, narzędzia, siłę umysłową i doświadczenie, które zrewolucjonizują opiekę poprzez partnerstwo - dodał.

- Dane i technologie cyfrowe pozwoliły nam przyspieszyć postęp nauki podczas pandemii. Wykorzystajmy to jako solidną podstawę do zbudowania solidnego, wydajnego ekosystemu opieki zdrowotnej w UE - podkreślił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH