PASMI zgłasza uwagi do działania ZSMOPL

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PASMI/ rynekaptek.pl   21-03-2017, 08:41

PASMI zgłasza uwagi do działania ZSMOPL Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty (PASMI) postuluje do resortu zdrowia o doprecyzowanie terminu publikacji rozporządzenia wykonawczego do ustawy Pf, które pozwoli podmiotom na dostosowanie się do nowych wymogów informatycznych.


W przypadku obowiązku raportowania braków przez hurtownie farmaceutyczne brak jest jednak jasnej definicji, o które braki produktów chodzi. Powstaje zatem wątpliwość interpretacyjna, czy Ustawodawca odnosi się tylko do listy antywywozowej, czy do braków realizacji zamówień hurtowych, czy może ewentualnie do ryzyka dostępności. Jeżeli przepis ten odnosi się do planów sprzedaży w związku z tym pojawia się kolejne pytanie o okres, który powinien zostać przyjęty jako obowiązujący a idąc dalej czy ten przepis uchyli dotychczasowy obowiązek raportowania o przerwie w dostępności.

PASMI zwraca również uwagę na brak jednoznacznych określeń odnoszących się do specyfikacji komunikatów i transakcji. Wątpliwość budzą zapisy: ZAKUP / SPRZEDAŻ produktów leczniczych. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób powinno być ono definiowane, czy jako Zamówienie, Potwierdzone Zamówienie, Wydanie z Magazynu Dostawcy, Przyjęcie do Magazynu Odbiorcy, Otrzymanie lub Wystawienie Faktury Sprzedaży. Właściwa interpretacja ma znaczenie szczególnie w przypadkach gdy:

– przy operacji DOSTAWY  faktura może być znacząco opóźniona lub przyśpieszona względem Dostawy

– przy operacji SPRZEDAŻY LUB JEJ KOREKTY faktura może być znacząco opóźniona względem Wydania.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH