Payback niezgody

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PZPPF/ rynekaptek.pl   17-10-2016, 13:07

Payback niezgody Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PZPPF uważa, że zaproponowane w projekcie ustawy refundacyjnej zmiany w zakresie ustawowego paybacku są krzywdzące dla krajowych producentów leków generycznych. Wytwórcy importowanych leków innowacyjnych zawierając umowy dzielenia ryzyka będą z paybacku zwolnieni.


- Uważamy też, że planowany w projekcie ustawy algorytm, który ma oceniać działalność inwestycyjną producenta leku na terenie Polski nie powinien dotyczyć tylko zagranicznych firm innowacyjnych. Naszym zdaniem, musi on też znaleźć zastosowanie przy negocjacjach refundacyjnych krajowych producentów leków. Krajowa branża farmaceutyczna ma ogromne znaczenie dla naszej gospodarki. Przyczynia się do wytworzenia 1 % PKB, generuje bezpośrednio i pośrednio 100 tys. miejsc pracy. Zmniejsza też ujemny bilans w handlu zagranicznym. Taki kształt projektu ustawy wydaje się głęboko niespójny z zapowiedziami resortu w zakresie wspierania produkcji leków Polsce oraz ich eksportu - informuje PZPPF.

Ogromny niepokój producentów budzi też proponowany w projekcie ustawy zapis pozwalający resortowi zdrowia na zmianę lub cofnięcie decyzji refundacyjnej wydawanej minimum na dwa lata w trakcie jej obowiązywania. - Taki przepis nie pozwala na prowadzenie planowanej i racjonalnej działalności biznesowej, która w branży farmaceutycznej wiąże się zapewnieniem ciągłości produkcji gwarantującej chorym dostęp do leków. Firmy negocjując cenę leku konstruują swoje budżety w szerszej perspektywie czasowej uwzględniając wielkość produkcji dla konkretnych produktów - ocenia Związek.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH