PB: Novartis chce więcej inwestować w badania nad lekami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Puls Biznesu/rynekaptek.pl   09-06-2017, 10:03

PB: Novartis chce więcej inwestować w badania nad lekami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z rządową Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, na państwowe wsparcie sektora farmaceutycznego liczą nie tylko rodzime firmy z branży, ale także globalni giganci farmaceutyczni. Jest wśród nich szwajcarski Novartis – pisze Puls Biznesu.

Koncern w ubiegłym roku wypracował 48,5 mld dolarów przychodów (181 mld zł), z czego dwie trzecie przyniosły leki innowacyjne i 6,7 mld dolarów (26 mld zł) czystego zysku.

— Co roku na badania nad nowymi lekami przeznaczamy blisko 9 mld dolarów. To kwota w skali globalnej. W Polsce inwestycje w sektor badań i rozwoju sięgają około 30 mln zł - mówi Paul van Arkel, prezes Novartis Poland.

Gazeta twierdzi, że Szwajcarska grupa mogłaby jednak inwestować w badania w Polsce więcej pieniędzy — nawet dwa razy więcej. Warunek to zmiana przepisów. Jak wskazał prezes Novartisu, w krajach ościennych liczba prowadzonych badań jest proporcjonalnie dwukrotnie wyższa.

Do tej pory Novartis zainwestował w Polsce 715 mln zł.

Polacy produkują dla Novartisu zarówno leki generyczne, jak i innowacyjne, ale tylko w niewielkim stopniu sami się nimi leczą. Ponad 95 proc. produkcji polskich zakładów trafia na eksport, głównie do Europy Zachodniej - czytamy.

Więcej: https://www.pb.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH