Petycja: apteki powinny odbierać odpady medyczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   01-09-2017, 10:27

Petycja: apteki powinny odbierać odpady medyczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjent, który ma chorobę pogarszającą parametry krzepnięcia krwi, wystosował do Ministra Zdrowia petycję w sprawie darmowego dostępu do pojemników medycznych. Podkreśla, że ma problem z oddawaniem odpadów medycznych do aptek.

"Krew jest materiałem biologicznym, który na zużytym pasku do pomiaru poziomu cukru, zużytym opatrunku (zwłaszcza, gdy długo sobie leży - dłużej niż 24-78 godzin), zużyta strzykawka/igła może być nośnikiem najróżniejszych zarazków, które w tym czasie się zdążyły rozwinąć na plamkach/ plamach krwi obecnych na wymienionych rzeczach" - pisze pacjent.

"Nie wspominając o tym, że skąd mamy mieć pewność, że osoba, która pozostawiła taki odpad zamiast schować do odpowiedniego pojemnika na odpady medyczne i zabranie go ze sobą, nie jest nosicielem jakichś niebezpiecznych zarazków/chorób: wirusa HIV (AIDS) czy wirusa HCV (żółtaczki typu C)? A więc mamy potencjalne zagrożenie zarówno dla siebie i/lub dla innych ludzi, w sytuacji, gdy będą mieli bliski kontakt (otwarta rana, otarcie skóry) z tą krwią pochodzącą z odpadów medycznych, ot tak porzuconych sobie na ziemi i/lub zwykłym koszu na śmieci" - kontynuuje.

- Od zbierania odpadów medycznych apteki się dystansują i ich nie przyjmują. Jeszcze nie trafiłem na taką, która odebrałaby odpady medyczne ode mnie. Może odebrałyby, gdyby opakowanie było bezpieczne, tzn. znajdowały się w pojemniku na odpady medyczne - zauważa chory.

Postuluje o dostępność pojemników na odpady medyczne (o pojemności 5 litrów, 10 litrów - nie większa, bo ma być łatwo zabrać taki pojemnik ze sobą na wycieczkę w teren, być tanim) w aptekach, przychodniach, poradniach, szpitalach.

- Nie posiadanie takiego pojemnika przy sobie w momencie usuwania opatrunku kończy się na 2 sposoby: zostaje on na ziemi, gdzie osoba go sobie ściągnęła albo ląduje w koszu na śmieci (o ile taki będzie w pobliżu) (...). Moim skromnym zdaniem taki pojemnik powinien być obowiązkowym elementem zabezpieczenia sanitarnego wycieczki, wypadu (w ilości proporcjonalnej do liczby uczestników takiego wydarzenia) - uważa.

Dodaje: - Przydałoby się zdyscyplinować apteki, by jednak odbierały zarówno leków przeterminowanych / nie do końca zużytych (niepotrzebnych, te którym minął termin na zużycie) jak również odpady medyczne wytworzone przez człowieka, pochodzące z opatrunków. 

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH