PEX PharmaSequence o AdA i cenach leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PEX PharmaSequence/rynekaptek.pl   17-10-2017, 15:23

PEX PharmaSequence o AdA i cenach leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W okresie od czerwca do sierpnia 2017 średnie ceny wzrosły względem okresu od czerwca do sierpnia 2016: jednego opakowania produktu dostępnego w aptekach bez recepty o 4,1% i jednego opakowania leku nierefundowanego na receptę o 6,4% - informuje firma.

Informacje opublikowane przez PEX PharmaSequence są efektem pojawiających się w mediach oraz na portalach społecznościowych danych w ramach toczącej się obecnie dyskusji o wpływie tzw. ustawy „Apteka dla aptekarza” na wzrost cen leków. 

Dyskutujący odwołują się do wyników firm analizujących rynek apteczny, także do danych PEX PharmaSequence. Dlatego spółka zdecydowała się przedstawić poniższe informacje:

- Z naszych danych w istocie wynika, że w okresie od czerwca do sierpnia 2017 średnie ceny wzrosły względem okresu od czerwca do sierpnia 2017: jednego opakowania produktu dostępnego w aptekach bez recepty o 4,1 proc. i jednego opakowania leku nierefundowanego na receptę o 6,4 procenta.

Obecnie jest za wcześnie, aby jednoznacznie wskazać przyczyny obserwowanego wzrostu cen. - Proste porównanie cen w analizowanych okresach na to nie pozwala. Niezbędne są dodatkowe analizy, badania oraz dane, które pojawią się wraz z upływem czasu – twierdzi zarząd.

Wzrost cen leków może mieć różne źródła. Jednym z ich może być efekt wejścia w życie „AdA”, kolejnym- normalne zjawiska rynkowe, które zaszłyby niezależnie od wprowadzenia ustawy, jeszcze innym kombinacja wpływu w/w źródeł, z możliwym różnym poziomem istotności obu elementów.

Na zmianę cen produktów leczniczych wpływa wiele czynników. Są nimi zachowania konsumentów, zależne od liczby i struktury zachorowań oraz dolegliwości, ale także podejmowane pod wpływem komunikacji producentów leków.

Na wzrost cen może wpływać stopień usieciowienia oraz geograficzne rozmieszczenie aptek, nie są jeszcze dostępne pogłębione analizy oddziaływania tego typu czynników.

Średnie ceny przeciętnego opakowania produktu dostępnego w aptece bez recepty rosną od lat. Porównanie średniej ceny tego typu produktu dla okresu 8 miesięcy tego i poprzedniego roku pokazuje wzrost o 4,7%. Analogiczna wartość dla leków nierefundowanych na receptę to 3,6%.

Więcej: http://www.pexps.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH