PharmaNET: rewolucja pożera własne dzieci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PharmaNET/ rynekaptek.pl   25-07-2017, 12:47

PharmaNET: rewolucja pożera własne dzieci Apteka działała w lokalu należącym do poznańskiej Izby Administracji Skarbowej, która nie przedłużyła jej właścicielce umowy najmu, chcąc urządzić w lokalu biura dla swoich urzędników

Z końcem czerwca zlikwidowana została poznańska apteka Galenica, działająca od ponad pół wieku. Jest to pierwsza ofiara regulacji AdA. Właścicielka apteki jest członkiem władz samorządu aptekarskiego optującym za tą regulacją - przypomina PharmaNET w komunikacie.

Apteka działała w lokalu należącym do poznańskiej Izby Administracji Skarbowej, która nie przedłużyła jej właścicielce umowy najmu, chcąc urządzić w lokalu biura dla swoich urzędników.

Problem w tym, że wygaśnięcie umowy najmu zbiegło się z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne (25 czerwca br.), która oprócz zasady „apteki dla aptekarza” wprowadziła również kryteria demograficzne i geograficzne, ograniczające możliwość otwarcia nowej apteki. Można ją uruchomić jedynie wtedy, gdy na nową placówkę przypadnie co najmniej 3 tys. mieszkańców, a żadna inna apteka nie znajduje się bliżej niż 500 m.

– Przyjęte z inicjatywy samorządu aptekarskiego przepisy powodują, że pozwolenie na prowadzenie nowej apteki można tylko stracić, a nowej apteki w Polsce praktycznie nie da się otworzyć. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast – mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Jak dodaje, ofiarą tych przepisów padła właśnie poznańska apteka Galenica. W centrum Poznania zagęszczenie aptek jest na tyle wysokie, że nie można już otworzyć nowej placówki, nawet w lokalu obok. Obecnie zaś wypowiedzenie umowy najmu równoznaczne jest z utratą zezwolenia na prowadzenie apteki. Właściciel musi postarać się o nową koncesję, spełnić warunki demograficzno-geograficzne etc.

- W trakcie prac nad ustawą niektórzy parlamentarzyści i organizacje społeczne zgłaszali szereg poprawek, mających zracjonalizować regulację. Jedną z nich było wprowadzenie gwarancji dla dotychczasowych właścicieli, którzy z różnych powodów będą chcieli lub musieli przenieść swoją aptekę do nowego lokalu. Wtedy mogliby to zrobić na starych zasadach, z pominięciem nowych obostrzeń - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Przypomina, że w ocenie działaczy samorządu aptekarskiego wady rozwiązania umożliwiającego przenoszenie istniejących aptek z wyłączeniem kryteriów demograficzno-geograficznych dominowały nad zaletami. (...) W trakcie prac nad nowelizacją, jej wnioskodawcy i promotorzy pozostawali głusi na dialog, mimo iż projekt budził opór nie tylko przedstawicieli rządu i parlamentu, ale przede wszystkim organizacji pacjenckich.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH