PHF wybrał inwestorów, którzy powalczą o akcje Polfy Pabianice

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Piotr Stefaniak/rynekaptek.pl   04-08-2009, 09:04

PHF wybrał inwestorów, którzy powalczą o akcje Polfy Pabianice Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zarząd Polskiego Holdingu Farmaceutycznego S.A. zdecydował we wtorek (4 sierpnia), które spośród siedmiu ofert od potencjalnych inwestorów Polfy Pabianice S.A. pozostaną w grze.

Do dalszego etapu postępowania prywatyzacyjnego przystąpią cztery firmy. Po dokonaniu badania ksiąg, tzw. due dilligence, złożą one ostateczne oferty zakupu. Termin na złożenie ofert PHF S.A. (ma dziś 90 proc. akcji Polfy Pabianice) wyznaczył na 15 października.

– Wybraliśmy cztery najlepsze oferty złożone przez firmy polskie i inwestora włoskiego – mówił podczas wtorkowej (4 sierpnia) konferencji prasowej Artur Woźniak, prezes PHF S.A. odpowiedzialny za prywatyzację Polf w Pabianicach, Warszawie i Tarchominie. Są to: włoska firma Recordati Industria Chimica e Farmaceutica SpA, Polfarmex S.A., Polpharma S.A. i Adamed Sp z o.o.

– Do połowy października będziemy oczekiwać na wiążące oferty kupna Polfy Pabianice. Po ich otrzymaniu przystąpimy do ostatecznych negocjacji i wyboru inwestora. Jestem przekonany, że do końca roku zawrzemy umowę sprzedaży Polfy Pabianice – dodał prezes Woźniak.

Zdaniem szefów PHF i Polfy Pabianice, każdy z inwestorów jest interesujący dla spółki, bowiem można liczyć albo na efekt synergii, albo istotne uzupełnienie produktowe. Obecnie zakład ten specjalizuje się w produkcji odtwórczych preparatów kardiologicznych, psychiatrycznych i antykoncepcyjnych. Rozwija także swoje preparaty przeciwbólowe i przecireumatyczne, a ponadto pracuje – wspólnie z firmą zagraniczną - nad rozwojem i wdrożeniem „interesującego preparatu”, który może przynieść dużej wartości przychody.

- Trzy kryteria będą decydowały o wyborze inwestora: cena zakupu, program inwestorski oraz deklaracja ciągłości produkcji, czyli także zatrudnienia - podkreślił Artur Woźniak.

Jednym z elementów negocjacji będzie umowa w sprawie pakietu socjalnego, gwarantująca zachowanie miejsc pracy przez określony czas. Na pytanie o charakterystykę włoskiego inwestora, szefowie spółek nie potrafili jednak udzielić precyzyjnej odpowiedzi, informując ogólnie, że należy do farmaceutycznej Grupy Recordati z Mediolanu (notowanej na Włoskiej Giełdzie Papierów Wartościowych), która zajmuje się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem i sprzedażą farmaceutyków i chemii  farmaceutycznej.

Prezes PHF poinformował też, że do końca roku powinny zostać rozstrzygnięte także losy i sposób prywatyzacji pozostałych dwóch spółek, wchodzących w skład grupy: Polfy Warszawa i Polfy Tarchomin.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH