Pieniądze z giełdy na rozwój leków onkologicznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   19-05-2010, 10:17

Pieniądze z giełdy na rozwój leków onkologicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mabion SA pozyskał od inwestorów giełdowych 22,8 mln zł na kolejne inwestycje.

Inwestorzy indywidualni zdecydowali się zainwestować przeszło 5 mln zł, reszta kwoty pochodzi od inwestorów instytucjonalnych oraz branżowych. Łącznie w trakcie oferty sprzedano 1,9 mln akcji w cenie 12 zł za walor. Nowe akcje stanowią 27,54 proc. w podwyższonym kapitale akcyjnym spółki. Firma planuje kolejną emisję o wartości 50-80 mln zł za ok. 2 lata.

Mabion zamierza z tej emisji sfinansować część planu inwestycyjnego, który obejmuje wprowadzenie na rynek dwóch nowych leków uzyskanych metodami biotechnologii, stosowanych w onkologii. Wniosek o ich rejestrację planuje złożyć w 2013 roku do Europejskiej Agencji do spraw Leków (EMEA). Spodziewany termin rejestracji leków to przełom 2013 i 2014 roku.

– Obecnie roczna terapia tych schorzeń kosztuje 40-70 tys. dolarów i jest w pełni refundowana. Nasze preparaty dzięki bardziej wydajnej technologii będą wytwarzane, o co najmniej 40 proc. taniej niż leki sprzedawane dotychczas – stwierdził dr Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

Dodał, że światowy rynek leków na raka piersi i chłoniaka szacowany jest na 10 mld dolarów rocznie, a Europa stanowi około jedną trzecią tego rynku. Pozyskanie nawet 5 proc. światowego rynku to dla Mabionu przychody na poziomie kilkaset mln dolarów w perspektywie 3 lat po rejestracji leków.

W 2010 roku, spółka osiągnie pierwsze dochody. Jednak w związku ze znaczącymi wydatkami związanymi z prowadzonymi badaniami poniesie stratę. Zyski pojawią się dopiero po wprowadzeniu leków na rynek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH