Pilotaż opieki farmaceutycznej m.in. w Małopolsce?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazetakrakowska.pl, LJ/ rynekaptek.pl   13-11-2017, 09:26

Pilotaż opieki farmaceutycznej m.in. w Małopolsce? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przyszłym roku ma ruszyć pilotaż opieki farmaceutycznej i - jak przewiduje dr Agnieszka Skowron, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego CMUJ, członek ministerialnego zespołu do spraw jego wdrożenia - będzie on prowadzony m.in. w Małopolsce.

- Apteki na naszym terenie uczestniczyły w projektach badawczych, dotyczących opieki farmaceutycznej i są do niej przygotowane. Poza tym, przedmiot ten wprowadziliśmy do programu studiów już 10 lat temu, zatem specjalistów, gotowych do sprawowania opieki mamy na naszym terenie już całkiem sporo - dodaje dr Agnieszka Skowron dla portalu gazetakrakowska.pl.

Uczelnie medyczne w innych województwach kształcą przyszłych aptekarzy w tym kierunku dopiero od 6-7 lat.

Jak mówił wiceprezes NRA, Michał Byliniak, podczas XIII Forum Rynku Zdrowia, od pewnego czasu trwają przygotowania do pilotażu.

- Nasz pomysł opiera się na pilotażu jednej lub kilku usług, które mogą być opisywane mianem opieki farmaceutycznej. Chcemy dzięki temu pokazać korzyści z jednej strony w poprawie wyników terapii, które są ewidentne, jak również oszczędności dla systemu – mówił Michał Byliniak, wskazując na aktywność farmaceutów w zakresie przeciwdziałania polipragmazji:

- Te problemy w obecnym systemie są niemal niewykrywalne, bo praktycznie jedynym miejscem, gdzie widać recepty wystawione przez wielu lekarzy, jest apteka. Tu jest miejsce, by rozmawiać z pacjentem, jakie preparaty przyjmuje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH