Płace minimalne: w Sejmie procedowanie, przed Sejmem protest

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   05-06-2017, 08:41

Płace minimalne: w Sejmie procedowanie, przed Sejmem protest Projekt białego personelu zakłada, że farmaceuci, diagności czy pielęgniarki ze specjalizacją specjalista mogliby liczyć na co najmniej dwie średnie krajowe

Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiada pikietę na środę 7 czerwca, kiedy w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

Zdaniem Tomasza Dybka z Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM), prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne przyspieszyły, gdy do Sejmu wpłynął projekt obywatelski. Dokument trafił do Rządowego Centrum Legislacji już pod koniec września ub.r., a jego konsultacje publiczne zakończyły się 21 listopada. Komitet Stały Rady Ministrów zajął się nim jednak dopiero w II połowie lutego br.

- Liczyłem, ile zgodnie z tą ustawą wyniosą nasze podwyżki. Traktując ją literalnie, podwyżki lekarzy stażystów i lekarzy rezydentów wyniosą w lipcu od 20 do 90 zł - mówi Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Zwraca uwagę jednak, że minister Radziwiłł wciąż powtarza, że dokument nie jest ustawą o siatce płac, tylko o minimalnym wynagrodzeniu.

Tymczasem, kiedy w połowie maja PZM złożyło swój projekt w Sejmie, zebrano 200 tys. podpisów. Projekt białego personelu zakłada, że farmaceuci, diagności czy pielęgniarki ze specjalizacją specjalista mogliby liczyć na co najmniej dwie średnie krajowe (ok. 8 tys. zł brutto), a lekarze specjaliści – trzy średnie krajowe (ok. 12 tys. zł brutto).

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH