Placówki wskazują sobotę mimo, że wtedy nie pracują

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   08-11-2017, 12:37

Placówki wskazują sobotę mimo, że wtedy nie pracują Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do resortu zdrowia trafiła petycja, której autor zauważa, że zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki, NFZ publikuje informacje o pierwszych wolnych terminach u świadczeniodawców. Jednak te informacje nie odzwierciedlają rzeczywistości.

Dane na temat pierwszych wolnych terminów u świadczeniodawców publikowane są w serwisie internetowym pod adresem kolejki.nfz.gov.pl. Wspomniana ustawa nie wymaga jednak od NFZ weryfikacji przekazywanych przez świadczeniodawców danych. Skutkuje to tym, że często publikowane informacje nie odzwierciedlają rzeczywistości - zauważa pacjent.

- Uważam, że w interesie społecznym jest rzetelne informowanie pacjentów, gdzie mogą uzyskać pomoc medyczną najszybciej. Sądzę, że niedużym wysiłkiem da się doprowadzić do tego, aby poprawić jakość prezentowanych danych - dodaje, wskazując problematyczne obszary.

Jednym z problemów jest to, że przekazywane przez świadczeniodawców pierwsze wolne terminy czasami przypadają w dni, w które ich placówki nie są otwarte. Na dowód pacjent dołączył listę placówek (stan z końca października 2017), które pierwszy wolny termin wskazują w sobotę lub niedzielę. Tymczasem są to dni, w które te placówki są nieczynne, więc nie jest możliwe, żeby pierwszy wolny termin przyjęcia pacjenta był możliwy w te dni.

- Oznacza to, że publikowane dane są bardzo prawdopodobnie nieprawdziwe. Narodowy Fundusz Zdrowia został przeze mnie poinformowany o problemie we "wniosku" w czerwcu 2017 roku. Nie skutkowało to widoczną poprawą danych, dlatego proszę Ministerstwo Zdrowia o wprowadzenie w życie przepisów, które obligowałyby NFZ do podjęcia skutecznych działań w tej sprawie.

Pacjent sugeruje techniczne uniemożliwienie wysyłania świadczeniodawcom raportów, w których znajdowałyby się niezgodne z harmonogramem otwarcia placówek terminy udzielania świadczeń. Jego zdaniem, to spowoduje to, że świadczeniodawcy będą zmuszeni do bardziej rzetelnego prowadzenia sprawozdawczości (i o pierwszych wolnych terminach, i o harmonogramie pracy placówek).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH