Płatne studia medyczne? Jeśli tak, to dla wszystkich deficytowych zawodów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Janik/ rynekaptek.pl   02-03-2017, 10:09

Płatne studia medyczne? Jeśli tak, to dla wszystkich deficytowych zawodów Uważam, że wprowadzenie czesnego dla lekarzy jest nieuczciwe. Jeżeli mamy wprowadzać takie pomysły to trzeba objąć nimi przedstawicieli wszystkich zawodów, których Polska potrzebuje - mówi Maciej Hamankiewicz

Na początku lutego wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ponownie wrócił do swojego pomysłu sprzed niemal roku, zgodnie z którym studia w zawodach medycznych mają być płatne. Co na to środowisko lekarskie?

Na czesne, umożliwiające kształcenie, studenci mieliby otrzymywać stypendia. Później musieliby je odpracować pozostając w kraju, co miałoby zapobiec emigracji młodych lekarzy za granicę.

Złośliwi twierdzą, że idea tego pomysłu wydaje się mieć genezę w ustawie z marca 1950 roku, której celem było "zapobieżenie płynności kadr pracowników w zawodach lub specjalnościach szczególnie ważnych dla gospodarki uspołecznionej". Chodzi oczywiście o osławione nakazy pracy.

Ile kosztuje wykształcenie lekarza
Trudno dokładnie wyliczyć ile dzisiaj kosztuje wykształcenie lekarza, ale ministerstwo nauki przedstawiając konkretny projekt musiałoby to zrobić szczegółowo. Ten koszt zapewne zależy od wielu czynników i będzie różny dla poszczególnych uczelni medycznych.

Składając urząd rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w 2012 roku prof. Ewa Tendera w swoim sprawozdaniu ujęła takie dane: koszt rocznego kształcenia lekarza w SUM wynosił ok. 30 tys. zł, czyli ok. 180 tys. złotych podliczając całe studia. Upraktycznienie szóstego roku spowodowało dwukrotny wzrost kosztów - do ok. 360 tys.

Według Ministerstwa Zdrowia - na podstawie danych uczelni publicznych kształcących na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym - w roku akademickim 2014/2015 średni roczny koszt kształcenia w przeliczeniu na jednego studenta kierunku lekarskiego wyniósł ok. 37 500 zł, natomiast w przeliczeniu na jednego studenta kierunku lekarsko-dentystycznego - ok. 44 500 zł.

Aby jednak żądać zwrotu nakładów, koszty kształcenia lekarzy musiałyby zostać dokładnie policzone. Minister Gowin, w kontekście swojej propozycji mówił już o kwocie ok. pół mln zł, co nie zgadza się z danymi z Ministerstwa Zdrowia.

Środowisko krytykuje pomysł
Damian Patecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, uważa, że pomysł odpłatnych studiów jest próbą zwrócenia na siebie uwagi przez ministra Gowina. - Rok temu spotkaliśmy się w tej sprawie z wicepremierem Gowinem i wówczas po tym spotkaniu wydawał się przekonany, że aby zapobiec emigracji lekarzy wystarczy poprawić ich warunki pracy w kraju. Nie traktujemy, więc tego co mówi jako poważnej propozycji - stwierdza Patecki.

Pomysł zwrotu nakładów poniesionych przez państwo na kształcenie przez lekarzy oraz obowiązek odpracowania ich krytykuje dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH