Płatne studia medyczne? Jeśli tak, to dla wszystkich deficytowych zawodów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Janik/ rynekaptek.pl   02-03-2017, 10:09

Płatne studia medyczne? Jeśli tak, to dla wszystkich deficytowych zawodów Uważam, że wprowadzenie czesnego dla lekarzy jest nieuczciwe. Jeżeli mamy wprowadzać takie pomysły to trzeba objąć nimi przedstawicieli wszystkich zawodów, których Polska potrzebuje - mówi Maciej Hamankiewicz

Na początku lutego wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ponownie wrócił do swojego pomysłu sprzed niemal roku, zgodnie z którym studia w zawodach medycznych mają być płatne. Co na to środowisko lekarskie?

- Uważam, że wprowadzenie czesnego dla lekarzy jest nieuczciwe. Jeżeli mamy wprowadzać takie pomysły to trzeba objąć nimi przedstawicieli wszystkich zawodów, których Polska potrzebuje - mówi  Maciej Hamankiewicz.

Jak przypomina, w statystykach OECD mamy 2,3 lekarza na 1000 mieszkańców, a na przykład nasi sąsiedzi Niemcy - 4,1. Chcielibyśmy, by tutaj wykształceni pozostawali w Polsce. - Nasi lekarze opuszczają kraj w poszukiwaniu lepszych warunków - nie tylko finansowych, ale i kształcenia, czy mniejszej biurokracji. Takimi pomysłami jak ministra Gowina ich nie zatrzymamy w Polsce – stwierdza prezes Hamankiewicz.

Zaniepokojenie pomysłem ministra Gowina wyraża Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Jego zdaniem, wprowadzenie odpłatności tylko za studia medyczne, dyskryminuje studentów medycyny na tle innych kierunków. 

Ilu lekarzy wyjeżdża?
Nie ma dokładnych statystyk ilu lekarzy wyjechało z Polski i podjęło pracę za granicą. Nie prowadzi ich Ministerstwo Zdrowia ani samorząd lekarski. Ten ostatni ma jednak dane dotyczące ilości zaświadczeń o postawie etycznej lekarza, potrzebnych do podjęcia pracy w innym kraju UE.

-  Od momentu wstąpienia Polski do UE wydano około 13 tys. zaświadczeń lekarzom i około 8 tys. lekarzom dentystom. Wśród lekarzy odbierających zaświadczenia 62 proc. stanowili ci bez specjalizacji i 38proc. ze specjalizacją. Najwięcej zaświadczeń odebrali specjaliści chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii, położnictwa i ginekologii, psychiatrii, ortopedii, okulistyki, radiologii i chirurgii ogólnej. Największą grupę odbierających zaświadczenia stanowią osoby w wieku 31-40 lat - informuje Katarzyna Strzałkowska, rzeczniczka prasowa NIL.

W 2016 roku o wydanie takiego zaświadczenia wystąpiło 694 lekarzy i 416 lekarzy dentystów.

Rzecznik MZ, Milena Kruszewska komentuje: - Jeżeli chodzi o rozwiązania mające na celu zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych polskich obywateli, jesteśmy skłonni analizować wszelkie rozwiązania. Pomysł mówiący o stypendiach wymaga analiz, zasięgnięcia opinii ekspertów, porównań międzynarodowych. Obecnie analizujemy możliwości wprowadzenia dobrowolnego zobowiązania się lekarzy specjalistów do pracy w kraju za dodatkowe wynagrodzenie otrzymywane w trakcie odbywania szkolenia specjalizacyjnego.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH