Po co katować się nieskuteczną dietą. Lepiej zdrowo zrzucić kilogramy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   10-10-2017, 08:08

Po co katować się nieskuteczną dietą. Lepiej zdrowo zrzucić kilogramy Nade wszystko zaś – aktywność ruchowa, ćwiczenia, nawet jeśli nie prowadzą do utraty wagi

Diety nie prowadzą do długoterminowej utraty wagi, ani nie są lekiem na całe zło. Diety nie są ani nieszkodliwe, ani niezbędne do optymalnego stanu zdrowia i większość osób po prostu nie powinna być na restrykcyjnej diecie.

To pierwsze wnioski po przeczytaniu nowej pozycji na księgarskim rynku „BZDiETY. Czego nie powie ci dietetyk” amerykańskiej psycholog Traci Mann. W czasach panującego kultu ciała, kiedy wzorem sylwetki jest szczupłość, a czasem wręcz chudość, odchudzanie się staje się dla wielu celem w życiu, potrafi być źródłem umartwień, a nawet działań skrajnych. Istnieją diety, które obiecują publiczne upokorzenie w razie porażki oraz karanie przez porażenie prądem, jeśli delikwent odważy się zjeść zakazane pokarmy. W 2014 roku pewien lekarz w USA wszywał w języki swoich pacjentów specjalne implanty, które powodowały kłujący ból przy próbie jedzenia.

„Ku mojemu zaskoczeniu, niemal wszystko, co uważałam za prawdziwe odkrycie w dziedzinie odżywiania, jest niezgodne z prawą, w tym trzy filary branży diet komercyjnych, zgodnie z którymi diety działają, odchudzanie się jest korzystne dla zdrowia, a otyłość jest śmiertelna. Moje argumenty bazują na kryteriach naukowych, z których korzystają lekarze przy zalecaniu pacjentom z innymi chorobami odpowiednich metod leczenia. Z dietą jest jak z lekiem, którego zażycie zaleca lekarz, po ocenie czy dane leczenie jest skuteczne i bezpieczne oraz jakie ma efekty uboczne – pisze autorka.

Powoływanie się na badania jest cenną wartością tej książki. Jak sama Mann mówi o sobie: „jestem szalonym naukowcem i mam obsesję na punkcie metod badawczych i danych”. To widać w tej publikacji od razu – na dowód opisanych zależności przytaczane są wyniki badań naukowych, doświadczeń, porównań i analiz.

Perspektywa klienta
W ocenie autorki, diety rzadko kiedy bywają skuteczne, a przy tym istnieją „zdrowe” sposoby zrzucenia zbędnych kilogramów.

Pierwszym problemem jest ustalenie, kiedy dieta działa albo można nazwać ją skuteczną. Dla odchudzającego się może to być utrata wagi w ciągu pierwszych tygodni czy miesięcy, bez powrotu do stanu sprzed odchudzania. Dla producenta środków wspomagających odchudzanie – kiedy klienci stracą na wadze chociaż trochę w dowolnym czasie. Dla badacza dieta działa, kiedy stracą nieco więcej kilogramów niż osoby, które na diecie nie były.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH