Po szczepienie do pracy lub apteki? Akcja ma przybrać charakter masowy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP   29-03-2021, 12:02

Po szczepienie do pracy lub apteki? Akcja ma przybrać charakter masowy Rząd ma uruchomić więcej punktów szczepień przeciw covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Rząd ma gotowy projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, która umożliwi podawanie szczepień w aptekach - informuje DGP.

Kolejny pomysł rządu zakłada, że zastrzyk dostaniemy nie tylko w aptece, lecz także w miejscu zatrudnienia - informuje w poniedziałek, 29 marca, "Dziennik Gazeta Prawna".

Zmiany, o których dowiedział się "DGP", mogą trafić do Sejmu już w tym tygodniu.

Jak czytamy w dzienniku, rząd chce, by szczepienia były jak najbardziej masowe, dlatego rozważa ich organizację nawet w dużych zakładach pracy. Jak to ma wyglądać?

"Na umówiony termin zostaną dostarczone preparaty oraz wytyczne, a cała organizacja będzie już po stronie pracodawcy. Będzie musiał zapewnić personel kwalifikujący i przeprowadzający szczepienia lub zawrzeć stosowną umowę z przychodnią" - podaje DGP.

"Pracodawca będzie mógł zgłosić, że ma np. 5 tys. osób do zaszczepienia, a my damy mu listę podmiotów, które mogą je wykonać. Wszystko sobie zorganizują sami, my tylko dostarczymy szczepionki" - mówi rozmówca gazety.

Szczepienia w aptekach?
"DGP" pisze, że ten pomysł jest rozważany w ramach szerszej akcji zwiększania liczby miejsc i podmiotów wykonujących szczepienia. Dziennik dodaje, że rząd ma gotowy projekt nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne, która umożliwi podawanie szczepień w aptekach.

Z informacji gazety wynika, że może on trafić na posiedzenie Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

"Zmiana ma dotyczyć nie tylko preparatów przygotowanych z myślą o koronawirusie, lecz także innych, np. przeciwko grypie" - zaznacza "DGP".

Gazeta przypomina również, że trwają prace nad dopuszczeniem innych zawodów niż lekarze do kwalifikacji do szczepień. Jak wyjaśnia, mają to być m.in. farmaceuci, których zaczęto też szkolić w dokonywaniu wkłuć domięśniowych.

Na kursy zgłosiło się ich ok. 5,5 tys. Już ok. tysiąca przeszło szkolenie, pozostali powinni zakończyć je w ciągu dwóch tygodni.

Powstaną punkty szczepień
Informacje te potwierdza w rozmowie z dziennikiem szef KPRM i rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk. "Jeśli wprowadzimy takie rozwiązania na stałe, dla wielu osób i środowisk medycznych będzie to duża zmiana. Funkcjonują one już jednak na świecie i pozytywnie wpływają na liczbę wykonywanych szczepień, np. przeciwko grypie" - wskazuje minister.

Gazeta zaznacza przy tym, że apteki to niejedyne miejsca, w których pojawią się punkty szczepień.

"Dojść mają zorganizowane przez samorządy tzw. duże punkty szczepień. Mogą one powstawać np. w szkołach" - informuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH