Podlasie: 1,5 mln zł na projekty badawcze

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-06-2017, 15:35

Podlasie: 1,5 mln zł na projekty badawcze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ok. 20 pomysłów naukowców na praktyczne wdrożenie wyników badań ma szanse na dofinansowanie w ramach konkursu, który organizują trzy największe podlaskie publiczne uczelnie. Naukowcy mogą dostać od 60 do 100 tys. zł. Do podziału jest ok.1,5 mln zł.

Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny (UMB) oraz Uniwersytet w Białymstoku (UwB) rozpoczęły wspólny projekt "Inkubator Innowacyjności ", który znalazł się wśród 20 pozytywnie ocenionych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie dostały na ten cel prawie 2,8 mln zł z UE z programu Inteligentny Rozwój 2014-2020. Z tego ok. 1,5 mln zł przeznaczyły na konkurs, który ma promować najlepsze innowacyjne projekty, wynalazki, pomysły, badania naukowe, które mogą być zastosowane w biznesie i trafić na rynek w formie konkretnych usług czy produktów.

Naukowiec będzie mógł przeznaczyć pieniądze np. na zakup materiałów, wykorzystanie aparatury badawczej, usług badawczych na zewnątrz, na wyjazdy, targi, gdzie będzie mógł się zaprezentować, ochronę własności intelektualnej, analizę rynku, promocję produktu.

Jak powiedział w środę (7 czerwca) na konferencji prasowej w Białymstoku jeden z koordynatorów projektu, Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. (spółka uczelni zajmująca się transferem technologii), podlaskie uczelnie stworzyły wspólne, regionalne konsorcjum na rzecz wdrożeń, komercjalizacji badań do gospodarki.

- Istnieje taka luka na rynku. Naukowcy dochodzą do pewnego etapu ze swoją pracą badawczą, na którą potrzebne jest pewne wsparcie finansowe, które pozwoli zweryfikować założenia i rynkowo ten projekt. My w tym momencie dysponujemy takimi pieniędzmi - podkreślił Stypułkowski.

Na dofinansowanie mogą liczyć pomysły, które są już w pewnym stopniu zaawansowane, "blisko rynku" i tworzone z myślą o wdrożeniu.  Projekty badawcze będzie oceniać kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele firm, funduszy inwestycyjnych, banków, uczelni.

- Pieniądze z projektu mają być "początkiem", by skierować dane badania naukowe w stronę rynku, bo nie zawsze tak jest - dodał dr Andrzej Małkowski, szef Biura ds. Ochrony Własności Intelektualnej i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Instytut Transferu Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. jest jedyną spółką na podlaskich uczelniach zajmują się transferem technologii. Działa od 2011 r. Ma 5 spółek typu spin-off, w ramach których skomercjalizowano badania. W latach 2015-2016 udzielono kilkunastu licencji, spółka nie sprzedaje patentów. Instytut udzielił też ok. 100 usług badawczych i liczba ta rośnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH