Podsumowanie 2019 roku w ochronie zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK, DK/ rynekaptek.pl   31-12-2019, 08:01

Podsumowanie 2019 roku w ochronie zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Publikacja projektu ustawy o zawodzie farmaceuty i wybory w okręgowych izbach aptekarskich to dwa z kilku wydarzeń, które miały miejsce w 2019 roku. Jakie jeszcze wydarzenia warte są odnotowania?

• Od 1 stycznia 2019 r. wszystkie apteki w Polsce obowiązuje realizowanie recept w formie elektronicznej. Równocześnie rozpoczęło się stopniowe włączanie placówek leczniczych do platformy e-zdrowie, która umożliwia lekarzom wystawianie e-recept. Kluczowym momentem będzie 8 stycznia 2020 r., gdy stosowanie e-recept stanie się obligatoryjne w każdym gabinecie lekarskim. W 2019 r. z e-recept skorzystało ok. 7 mln pacjentów (dane z końcówki listopada).

• 22 stycznia prezes NFZ wydał zarządzenie ws. wprowadzenia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w dwóch województwach (dolnośląskim i świętokrzyskim) i możliwe stało się podpisywanie umów między Funduszem a ośrodkami. Sieć będą tworzyć ośrodek koordynujący wraz ze współpracującymi szpitalami.

• 1 marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej skuteczniejszego kontrolowaniu umów przez NFZ. W praktyce to przeniesienie uprawnień kontrolnych na poziom prezesa Funduszu. Powstanie także profesjonalny korpus kontrolerski, którego członkowie będą musieli spełniać wysokie wymagania dotyczące wykształcenia i kwalifikacji.

• 4 marca prezydent podpisał ustawę o powołaniu Agencji Badań Medycznych. Jednym z ważniejszych celów powołania ABM jest finansowanie niekomercyjnych badań klinicznych. Jak przypominają eksperci, w krajach Europy Zachodniej stanowią one ok. 20-30 proc. rynku badań klinicznych, natomiast w Polsce tylko 1-2 proc. Dzięki ABM będą finansowane niekomercyjne prac badawcze w tych obszarach, które nie są przedmiotem badań prowadzonych przez firmy farmaceutyczne, np. zakresie pediatrii czy chorób rzadkich.

• 20 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. Celem strategii jest przede wszystkim obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób nowotworowych, poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH