
Farmaceuta Piotr Rykowski na Twitterze zaproponował, by w każdej aptece znalazł się pojemnik na zużyte maseczki. Reakcje na ten pomysł są różne.
"W każdej aptece powinien znaleźć się pojemnik na zużyte maseczki, które następnie powinny trafić do spalarni razem z innymi materiałami stwarzającymi zagrożenie biologiczne. Chyba najwyższy czas na taką regulację" - napisał farmaceuta, oznaczając w poście ministra zdrowia, NFZ, GIS i pełnomocnika rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, Michała Dworczyka.
Do pomysłu odniosło się kilku użytkowników
Farmaceuta Mariusz Politowicz: Tylko w aptece? A w sklepach nie? Jeśli tak, to na czyj koszt ten pojemnik, transport i spalanie? Apteka jako miejsce przechowywania odpadów biologicznie niebezpiecznych? Jestem przeciwny.
Inny użytkownik zauważył, że jest to bomba biologiczna.
"Dokładnie tak. Jest szansa na jej systemowe neutralizowanie" - odpowiedział autor pomysłu.
Farmaceuta pod pseudonimem Oxygenum zapytał: "Kto zapłaci za neutralizację i kto będzie składał raporty z tym związane? Robienie śmietnika odpadów niebezpiecznych z apteki to kiepski pomysł, poza tym czy gdzieś na świecie funkcjonuje takie rozwiązanie?
To temat zastępczy
Dodał: Zacznie się od maseczek skończy na zużytych prezerwatywach? W końcu też są one niebezpieczne? Oczywiście potrzebne są takie tematy zastępcze kiedy np.: brakuje leków i apteki nie mogą ich normalnie kupić w hurcie itd.
Użytkownik Basienqa L: "Ja tam z takim czymś w aptece nie chce mieć nic wspólnego, igieł i strzykawek też nie zbieramy".
Farmaceuta Arkadiusz Sobieraj: To nie jest dobry pomysł, taki pojemnik odpowiednio zabezpieczony na każdym rogu ulicy, ok. Już jest problem z przeterminowanymi lekami, niezabezpieczony kosz jest tak samo niebezpieczny w aptece jak i w śmietniku. UM często wstawiają do aptek plastikowe wiadro!
Apteki nie mają obowiązku zbiórki odpadów
W Polsce apteki nie mają obowiązku odbierania od pacjentów przeterminowanych leków. Za ich zbiórkę, a potem utylizację odpowiadają władze samorządu terytorialnego.
To w ich gestii leży zadbanie o to, by na terenie gminy stanęły pojemniki, do których zgodnie z prawem można wyrzucać niezdatne do użycia wyroby farmaceutyczne.
Punkty przyjmujące przeterminowane leki i zużyty sprzęt medyczny znajdują się w urzędach gmin, przychodniach, szpitalach oraz wybranych aptekach, które mogą podpisać umowę z gminą na gromadzenie takich odpadów.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych