
W związku z narastającymi od lat zaniedbaniami w ochronie zdrowia, organizacje lekarskie postanowiły zabrać głos w ramach Porozumienia Organizacji Lekarskich. Jeden z postulatów brzmi: Nie każcie nam określać i odpowiadać za wysokość refundacji wypisywanego leku.
Jak dodają organizacje, epidemia koronawirusa uwypukliła te zaniedbania. Dlatego podczas wspólnej konferencji prasowej 9 grudnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie przedstawiciele Porozumienia Organizacji Lekarskich zaprezentowali tzw. Dziewiątkę POL-u.
"Lekarze leczą mimo wszystko, ale nie godzą się na skandaliczny sposób traktowania. Domagają się szacunku, godnych warunków pracy, autentycznego a nie pozorowanego dialogu ze środowiskiem
w kwestii walki z pandemią, a długofalowo – zmian w ochronie zdrowia" - napisano w komunikacie.
"Obecny system się załamał, grozi nam katastrofa nie z powodu COVID-19, ale braków w dostępności do poszczególnych szczebli ochrony zdrowia, które są wynikiem oszczędzania na zdrowiu Polaków. Winą za wady systemu jest obarczany lekarz, a nie organizatorzy ochrony zdrowia – MZ, NFZ i politycy tworzący złe prawo wbrew opiniom ekspertów.
Dotychczasowe postulaty środowiska są ignorowane, lekarze nie mają wsparcia, są zlekceważeni i oszukani. Polityka zdrowotna jest prowadzona w sposób chaotyczny, brak w niej spójności, jest tylko gaszenie pożarów. Podejmowane są decyzje zagrażające bezpieczeństwu pacjentów. Podważa się zaufanie do lekarzy" - dodano.
Przedstawiciele POL zaprezentowali "dziewiątkę POL-u:
1. Zagwarantujcie wszystkim medykom środki do leczenia i ochrony niezależnie od typu placówki.
2. Zagwarantujcie ubezpieczenia personelu medycznego na wypadek trwałej choroby nabytej w trakcie udzielania świadczeń lub śmierci.
3. Zagwarantujcie bezpieczeństwo prawne lekarzom zgłaszającym powikłania a pacjentom szybką ścieżkę naprawy szkody.
4. Zagwarantujcie przejrzyste i jednoznaczne zasady wynagradzania.
5. Nie każcie nam określać i odpowiadać za wysokość refundacji wypisywanego leku.
6. Zagwarantujcie wzrost wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB nie wliczając w to wydatków związanych z epidemią już w 2021 r.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych