POL: chcemy abolicji w karaniu za błędną wysokość refundacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL/ rynekaptek.pl   10-12-2020, 09:34

POL: chcemy abolicji w karaniu za błędną wysokość refundacji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z narastającymi od lat zaniedbaniami w ochronie zdrowia, organizacje lekarskie postanowiły zabrać głos w ramach Porozumienia Organizacji Lekarskich. Jeden z postulatów brzmi: Nie każcie nam określać i odpowiadać za wysokość refundacji wypisywanego leku.

Jak dodają organizacje, epidemia koronawirusa uwypukliła te zaniedbania. Dlatego podczas wspólnej konferencji prasowej 9 grudnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie przedstawiciele Porozumienia Organizacji Lekarskich zaprezentowali tzw. Dziewiątkę POL-u.

"Lekarze leczą mimo wszystko, ale nie godzą się na skandaliczny sposób traktowania. Domagają się szacunku, godnych warunków pracy, autentycznego a nie pozorowanego dialogu ze środowiskiem
w kwestii walki z pandemią, a długofalowo – zmian w ochronie zdrowia" - napisano w komunikacie.

"Obecny system się załamał, grozi nam katastrofa nie z powodu COVID-19, ale braków w dostępności do poszczególnych szczebli ochrony zdrowia, które są wynikiem oszczędzania na zdrowiu Polaków. Winą za wady systemu jest obarczany lekarz, a nie organizatorzy ochrony zdrowia – MZ, NFZ i politycy tworzący złe prawo wbrew opiniom ekspertów.

Dotychczasowe postulaty środowiska są ignorowane, lekarze nie mają wsparcia, są zlekceważeni i oszukani. Polityka zdrowotna jest prowadzona w sposób chaotyczny, brak w niej spójności, jest tylko gaszenie pożarów. Podejmowane są decyzje zagrażające bezpieczeństwu pacjentów. Podważa się zaufanie do lekarzy" - dodano.

Przedstawiciele POL zaprezentowali "dziewiątkę POL-u:

1. Zagwarantujcie wszystkim medykom środki do leczenia i ochrony niezależnie od typu placówki.

2. Zagwarantujcie ubezpieczenia personelu medycznego na wypadek trwałej choroby nabytej w trakcie udzielania świadczeń lub śmierci.

3. Zagwarantujcie bezpieczeństwo prawne lekarzom zgłaszającym powikłania a pacjentom szybką ścieżkę naprawy szkody.

4. Zagwarantujcie przejrzyste i jednoznaczne zasady wynagradzania.

5. Nie każcie nam określać i odpowiadać za wysokość refundacji wypisywanego leku.

6. Zagwarantujcie wzrost wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB nie wliczając w to wydatków związanych z epidemią już w 2021 r.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH