Polacy kupują coraz więcej leków. NIA: powodów jest kilka

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazeta.pl/rynekaptek.pl   19-11-2019, 10:01

Polacy kupują coraz więcej leków. NIA: powodów jest kilka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na leki - w 2014 roku było to ok. 9 mld zł, w 2018 już ponad 13 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR. Polacy kupują również coraz więcej suplementów diety. Według szacunków, w 2020 roku wartość tego rynku prawdopodobnie przekroczy 5 mld zł.

Według raportu firmy badawczej PMR Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na leki - w 2014 roku było to ok. 9 mld zł, w 2018 już ponad 13 mld zł. Bezdzietny Polak przeznacza na leki bez recepty i suplementy ok. 25 proc. wartości miesięcznego koszyka zakupów spożywczych - pisze gazeta.pl.

Polska jest również w czołówce krajów Europy, jeśli chodzi o spożycie leków przeciwbólowych - zajmuje czwarte miejsce, zaraz po Francji, Grecji i Włoszech. Rocznie spożywamy ponad 100 mln opakowań, czyli wydajemy tylko na leki przeciwbólowe 2 mld zł.

Polacy kupują również coraz więcej suplementów diety - w 2015 roku przeznaczyliśmy na nie ponad 3,5 mld zł, w 2017 roku - 4 mld zł. W 2020 roku wartość tego rynku prawdopodobnie przekroczy 5 mld zł. Suplementy spożywa nawet 72 proc. Polaków, 48 proc. regularnie. Szacuje się, że zażywa je co najmniej troje na czworo dorosłych Polaków. Ten statystyczny zjada rocznie minimum 130 tabletek witamin i minerałów. Zaledwie 17 procent rodaków konsultuje ich zażywanie z farmaceutą lub lekarzem. Co 10. osoba suplementy kupuje w Internecie.

- Klienci masowo kupują witaminę D, K2, B6, suplementy na włosy, zestaw ogólny witamin, coś na krążenie. Mają wtedy poczucie, że dbają o siebie - mówi jedna z farmaceutek.

Powodów, dla których Polacy kupują tak dużo leków, jest zdaniem Marka Tomkowa, wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, kilka. - W Polsce leki można dostać niemalże wszędzie, nie tylko w aptece, ale i w sklepie, kiosku, na stacji benzynowej, w marketach budowlanych, w zakładzie szewskim, a nawet w budce ze zniczami. Są targowiska, na których seniorzy ustawiają się w długich kolejkach po przeterminowane leki dostępne w aptece wyłącznie na receptę - mówi.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH