Polacy kupują coraz więcej leków. NIA: powodów jest kilka

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazeta.pl/rynekaptek.pl   19-11-2019, 10:01

Polacy kupują coraz więcej leków. NIA: powodów jest kilka Polska jest również w czołówce krajów Europy, jeśli chodzi o spożycie leków przeciwbólowych (Fot. Archiwum)

Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na leki - w 2014 roku było to ok. 9 mld zł, w 2018 już ponad 13 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR. Polacy kupują również coraz więcej suplementów diety. Według szacunków, w 2020 roku wartość tego rynku prawdopodobnie przekroczy 5 mld zł.

- W Polsce jest 360 tys. punktów uprawnionych do sprzedaży leków, które pozostają poza jakąkolwiek kontrolą inspekcji farmaceutycznej. Pracują tam ludzie, którzy nie mają pojęcia o działaniu leków. Przeciwbólowe sprzedają z kawą czy napojem energetycznym, którymi potem klient ten lek zapija. Kierowcy tirów, cierpiący na bóle kręgosłupa i leczący się właśnie w ten sposób nagminnie trafiają do szpitala z objawami zatrucia. Środki przeciwbólowe umieszcza się przy półkach z alkoholem jako "zestaw grillowy". A potem ludzie łykają paracetamol jeszcze w trakcie picia - żeby nie mieć kaca. A ten lek w połączeniu z alkoholem niszczy wątrobę. To raczej próba nieumyślnego spowodowania śmierci niż pomoc - wskazuje wiceszef NRA.

Według informacji podanych przez NIA nieprawidłowe zażywanie leków to trzecia przyczyna zgonów na świecie. Jako drugi powód ich nadużywania podaje wszechobecne w mediach reklamy. - Przedstawiają leki w pozytywnym świetle, o działaniu niepożądanym się w nich nie wspomina. Wiele wzbudza w nas poczucie winy, bo jeśli nie zastosujemy leku, to znaczy, że nie dbamy o siebie. Producenci wykorzystują luki w prawie i w reklamie suplementów umieszczają osoby udające lekarzy - obecność autorytetu znacznie podnosi sprzedaż. Reklamy wywołują też wrażenie, że leki biorą wszyscy - tłumaczy Marek Tomków.

Więcej: gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH