Polipragmazja - wielolekowość zagrażająca życiu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   08-08-2017, 16:00

Polipragmazja - wielolekowość zagrażająca życiu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przypadku zjawiska polipragmazji, czyli wielolekowości, stan zdrowia pacjentów pogarsza się, częściej wymagają oni hospitalizacji, a w najgorszym wypadku może u nich dochodzić do zgonu - wyjaśnia prof. Przemysław Kardas z Zakładu Medycyny Rodzinnej UMED w Łodzi.

Leczenie wieloma lekami jednocześnie może więc mieć poważne następstwa. Komisja Europejska dostrzegła je i zainicjowała działania prowadzące do opracowania strategii poprawy zarządzania politerapią i przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych osób w starszym wieku.

Wnioski wynikające z badań prowadzonych w ramach projektu SIMPATHY, który trwał dwa lata i właśnie się zakończył, mają posłużyć opracowaniu kompleksowych działań zmierzających do zapobiegania polipragmazji i poprawy przestrzegania zaleceń terapeutycznych wśród osób starszych.

Realizacją projektu w Polsce zajmował się Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Polipragmazja, czyli wielolekowość, staje się coraz poważniejszym problemem i dotyczy większości krajów, zwłaszcza wysoko rozwiniętych.

Jak tłumaczy prof. Przemysław Kardas, kierujący Zakładem Medycyny Rodzinnej UMED w Łodzi, jeśli leki nie wzmacniają efektu terapeutycznego oraz zwiększają ryzyko polekowych działań niepożądanych, występuje zjawisko polipragmazji. Wówczas stan zdrowia pacjentów pogarsza się, częściej wymagają oni hospitalizacji, a w najgorszym wypadku może u nich dochodzić do zgonu.

W procesie ograniczenia polipragmazji ważną rolę do odegrania mają farmakolodzy kliniczni oraz farmaceuci.

Doświadczenia w tej dziedzinie ma prof. Jiri Vlcek, kierownik Katedry Farmacji Społecznej i Klinicznej Uniwersytetu Karola w Pradze, który przedstawił podczas konferencji związanej z tematem, funkcjonujące w Czechach jednostki farmacji klinicznej oparte na współpracy lekarzy i farmaceutów.

Wskazał, że współpraca na tym polu pozwala nie tylko ograniczyć polipragmazję i poprawić jakość życia pacjentów, ale ograniczyć koszty z nią związane.

Więcej: http://gazetalekarska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH