Polpharma: polski patentowy rekordzista

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polpharma/ rynekaptek.pl   16-03-2017, 16:00

Polpharma: polski patentowy rekordzista Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie ze sprawozdaniem Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), Polpharma zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich polskich przedsiębiorstw pod względem liczby zgłaszanych wniosków patentowych. W 2016 roku firma złożyła 10 wniosków.

Więcej polskich zgłoszeń do EPO wpłynęło jedynie z Uniwersytetu Jagiellońskiego (12).

Spośród 10 zgłoszeń Polpharmy 3 wnioski dotyczyły składu formy gotowej leku, 2 – sposobu wytwarzania substancji aktywnych, 2 – form krystalicznych substancji aktywnych, 2 – sposobu wytwarzania biotechnologicznej substancji aktywnej oraz 1 – składu biotechnologicznej formy gotowej.

Liczba europejskich wniosków patentowych zgłaszanych przez Polpharmę rośnie z roku na rok – w 2014 roku były to 3 zgłoszenia, a w 2015 – 9. To efekt inwestowania firmy w badania i rozwój. Polpharma jest jednym z liderów w zakresie wydatków w tej dziedzinie w polskim przemyśle - od 2000 roku nakłady firmy na B+R w Polsce wyniosły ok. 1,5 mld zł. Grupa Polpharma zatrudnia 466 osób w obszarze badań i rozwoju, w tym 74 z tytułem doktora.

– Inwestujemy w innowacyjne technologie wytwarzania zarówno w obszarze leków, substancji farmaceutycznych, jak też w strategicznej dla nas dziedzinie, jaką jest biotechnologia. Dzięki opracowywanym przez nas rozwiązaniom oraz współpracy z polską nauką możemy oferować jeszcze lepsze propozycje dla pacjentów, poprawiać konkurencyjność naszej firmy i przyczyniać się do rozwoju polskiej gospodarki opartej na wiedzy – podkreśla Bożenna Kozakiewicz, wiceprezes zarządu Polpharmy odpowiedzialna za działalność badawczo-rozwojową.

Polpharma jest liderem w zakresie aktywności patentowej w całym polskim przemyśle. W odróżnieniu od większości państw europejskich największymi wnioskodawcami w 2016 roku były wyższe uczelnie i instytuty badawcze. Najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO był Uniwersytet Jagielloński, następnie Polpharma, a trzecią pozycję zajął producent okien dachowych Fakro.

W ramach scentralizowanej procedury przyznawania patentów EPO, wynalazcy mogą uzyskać wysokiej jakości ochronę patentową w 38 państwach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej. W ubiegłym roku Europejski Urząd Patentowy przyznał polskim instytutom badawczym i przedsiębiorstwom 180 patentów (2015 r.: 151), co stanowi nowy rekord. Jednak liczba polskich zgłoszeń patentowych do EPO, na podstawie których przyznawane są przyszłe patenty, spadła o 27,9% w porównaniu z ubiegłym rokiem (+17,4% w 2015 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH