Polska apteka jest kobietą. Zaczęło się od sióstr Studzińskich w 1824 roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NEKK/ rynekaptek.pl   05-03-2021, 14:10

Polska apteka jest kobietą. Zaczęło się od sióstr Studzińskich w 1824 roku W większości polskich aptek za ladą stosją kobiety farmaceutki (fot. LJ)

W Polsce w aptekach pracuje ponad 26 tys. magistrów farmacji oraz ponad 33 tys. techników farmaceutycznych. Jest to jednej z najbardziej sfeminizowanych zawodów na świecie. A w naszym kraju?

83% magistrów farmacji i ponad 95% techników farmaceutycznych w naszym kraju to kobiety.

Po raz pierwszy na świecie, wyższe wykształcenie farmaceutyczne zdobyły kobiety na polskim Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Farmaceutki siostry Studzińskie
28 sierpnia 1824 roku po studiach eksternistycznych Filipina i Konstancja Studzińskie otrzymały dyplomy magistrów farmacji. Siostry Studzińskie były nie tylko rodzonymi siostrami, ale także zakonnicami należącymi do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. W Poznaniu w Szpitalu św. Łazarza prowadziły przyszpitalną aptekę.

Mając dziesięcioletnią praktykę w zawodzie, wystąpiły do władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z prośbą o możliwość złożenia egzaminów umożliwiających im zdobycie tytułu magistra farmacji. Było to jak na owe czasy wydarzenie bez precedensu.

- Warto dodać, że ustawodawstwa innych krajów dopiero czterdzieści lat później, w latach 60. XIX wieku zezwalały kobietom na studia farmaceutyczne, który to jako kierunek studiów zawodowych był pierwszym dozwolonym dla kobiet – mówi Małgorzata Skorwider, dyrektor zarządzająca agencją pharmamarketingową NEKK.

Pierwsze studentki farmacji
Następne studentki farmacji Uniwersytet Jagielloński przyjął dopiero w 1894 roku. Z 64 kandydatek zakwalifikowano trzy. Pierwsze studentki medycyny rozpoczęły natomiast naukę w 1900 roku. Pierwszymi pełnoprawnymi studentkami farmacji były Jadwiga Klemensiewicz, Janina Kosmowska i Stanisława Dowgiałło.

Mówiąc o kobietach w tej branży warto również wspomnieć o Antoninie Leśniewskiej, która w 1901 uzyskała tytuł magistra farmacji jako pierwsza kobieta w Rosji. Była także pierwszą kobietą na świecie, która założyła swoją własną aptekę, gdzie prowadziła działalność szkoleniową dla kobiet z zakresu farmacji.

Dziś przewaga kobiet w tym zawodzie jest imponująca. Jak się okazuje, również większość pacjentów aptek stanowią kobiety.

Farmaceutki każdego dnia
- Jesteśmy bardziej empatyczne, przewidujące i troskliwe. Dlatego właśnie ta część zakupów najczęściej spoczywa na naszych barkach. Te badania mają swoje konsekwencje, gdy mówimy o komunikacji marketingowej z farmaceutą lub pacjentem apteki – poza nielicznymi wyjątkami większość kampanii w branży farmaceutycznej jest skierowanych do kobiet – dodaje Małgorzata Skorwider.

Farmaceuta to wysokiej klasy specjalista z dziedzinie farmakoterapii, a zakres świadczonych przez niego usług znacznie wykracza poza wydawanie leków. Farmaceuci w Polsce codziennie udzielają nawet dwóch milionów porad pacjentom. Są więc bardzo ważnym elementem systemu ochrony zdrowia. Warto dostrzegać ich ciężką pracę nie tylko od święta.

8 marca jest Dzień Kobiet – Panowie farmaceuci, nie zapomnij złożyć życzeń swoim koleżankom po fachu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH