Polska w czołówce rynków wschodzących w farmacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   22-04-2010, 08:29

Polska w czołówce rynków wschodzących w farmacji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2013 roku wschodzące rynki farmaceutyczne, w tym Polska, odpowiadać będą nawet za połowę wzrostu rynku globalnego.

Według szacunków firmy analityczno-badawczej IMS Health, 17 rynków wschodzących stanowi obecnie 16 proc. rynku światowego, wartych łącznie 123 miliardy dolarów.

– Niedoceniane do niedawna gospodarki, w tym Polska, doprowadzą do przetasowania sił na globalnym rynku farmaceutycznym – oceniają eksperci firmy doradczej IMS Health w najnowszym raporcie o rynku „Nowi liderzy wzrostu światowego rynku farmaceutycznego, nowa rzeczywistość, nowe priorytety”.

Na czele stawki znajdują się Chiny, których sektor farmaceutyczny m.in. dzięki olbrzymim wydatkom rządowym powiększył się w 2009 roku aż o 27 procent. Dzięki PKB na poziomie 7,9 bilionów dolarów w 2008 roku oraz prognozie zwiększenia krajowego rynku farmaceutycznego o 40 mld dolarów do 2013 roku Państwo Środka pozostawia inne gospodarki wschodzące daleko za sobą.

Drugą grupę wzrostowych rynków stanowią Brazylia, Rosja i Indie. Kraje te osiągnęły w 2008 roku PKB na poziomie od 2 do 4 bilionów dolarów, zaś rynek farmaceutyczny każdego z nich wzrośnie o 5-15 miliardów dolarów do 2013 roku.

Trzecia grupa wschodzących liderów wzrostu rynku farmaceutycznego to 13 państw, których rynki farmaceutyczne powiększą się do 2013 roku o 1-5 miliardów dolarów każdy.

Polska jest jednym z liderów tej grupy. Autorzy analizy zwracają uwagę na korzystne warunki ekonomiczne i demograficzne (m.in. zdrowy wzrost produktu krajowego, starzejące i bogacące się społeczeństwo), ale też zwiększający się dostęp do innowacyjnych terapii i deklaracje dalszej poprawy tego stanu. Nie bez znaczenia jest też powszechny dostęp do opieki medycznej i pakiet świadczeń gwarantowanych.

Zdaniem analityków, tak dobra pozycja Polski, jako atrakcyjnego i obiecującego rynku, już w tej chwili przekłada się na zachowania biznesowe dużych międzynarodowych koncernów, ale i lokalnych, polskich graczy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH