
W 2013 roku wschodzące rynki farmaceutyczne, w tym Polska, odpowiadać będą nawet za połowę wzrostu rynku globalnego.
Według szacunków firmy analityczno-badawczej IMS Health, 17 rynków wschodzących stanowi obecnie 16 proc. rynku światowego, wartych łącznie 123 miliardy dolarów.
– Niedoceniane do niedawna gospodarki, w tym Polska, doprowadzą do przetasowania sił na globalnym rynku farmaceutycznym – oceniają eksperci firmy doradczej IMS Health w najnowszym raporcie o rynku „Nowi liderzy wzrostu światowego rynku farmaceutycznego, nowa rzeczywistość, nowe priorytety”.
Na czele stawki znajdują się Chiny, których sektor farmaceutyczny m.in. dzięki olbrzymim wydatkom rządowym powiększył się w 2009 roku aż o 27 procent. Dzięki PKB na poziomie 7,9 bilionów dolarów w 2008 roku oraz prognozie zwiększenia krajowego rynku farmaceutycznego o 40 mld dolarów do 2013 roku Państwo Środka pozostawia inne gospodarki wschodzące daleko za sobą.
Drugą grupę wzrostowych rynków stanowią Brazylia, Rosja i Indie. Kraje te osiągnęły w 2008 roku PKB na poziomie od 2 do 4 bilionów dolarów, zaś rynek farmaceutyczny każdego z nich wzrośnie o 5-15 miliardów dolarów do 2013 roku.
Trzecia grupa wschodzących liderów wzrostu rynku farmaceutycznego to 13 państw, których rynki farmaceutyczne powiększą się do 2013 roku o 1-5 miliardów dolarów każdy.
Polska jest jednym z liderów tej grupy. Autorzy analizy zwracają uwagę na korzystne warunki ekonomiczne i demograficzne (m.in. zdrowy wzrost produktu krajowego, starzejące i bogacące się społeczeństwo), ale też zwiększający się dostęp do innowacyjnych terapii i deklaracje dalszej poprawy tego stanu. Nie bez znaczenia jest też powszechny dostęp do opieki medycznej i pakiet świadczeń gwarantowanych.
Zdaniem analityków, tak dobra pozycja Polski, jako atrakcyjnego i obiecującego rynku, już w tej chwili przekłada się na zachowania biznesowe dużych międzynarodowych koncernów, ale i lokalnych, polskich graczy.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych