Polska wyróżnia się pod względem tzw. inteligentnej reindustrializacji, czyli...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/ rynekaptek.pl   02-06-2017, 09:42

Polska wyróżnia się pod względem tzw. inteligentnej reindustrializacji, czyli... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przemysł farmaceutyczny generuje ok. 1% polskiego PKB. Wydaje się, że to niewiele. Trzeba jednak pamiętać, że ta gałąź gospodarki rozwija się znacznie szybciej niż inne branże w naszym kraju - mówi prof. Katarzyna Śledziewska dyrektor zarządzający DELab UW.

Przedstawiciele branży wskazują, że ten 1-procentowy udział przemysłu farmaceutycznego w PKB naszego kraju może i powinien w przyszłości istotnie wzrosnąć. - Polska ma wszelkie atuty, aby stać się centrum przemysłu farmaceutycznego w naszej części Europy - zaznacza Rajmund I. Martyniuk, wiceprezes Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA.- Rynek wewnętrzny w Polsce to prawie 40 milionów ludzi, którzy bardzo potrzebują wsparcia w zachowaniu możliwie najlepszego stanu zdrowia. To dobra baza do dalszego rozwoju przemysłu farmaceutycznego w naszym kraju - dodaje.

Jednocześnie przestrzega przed zamykaniem się branży tylko na rodzimym rynku. - Nasze położenie geograficzne z jednej strony, a z drugiej strony dziedzictwo oraz dorobek polskiej nauki i przemysłu chemicznego oraz farmaceutycznego predestynują nasz kraj do stania się liderem oraz motorem branży farmaceutycznej w Europie Środkowo-Wschodniej - podkreśla wiceprezes Polpharmy.

Inteligentna reindustrializacja
Z taką opinią zgadza się Krzysztof Kępiński, dyrektor Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek w GSK Commercial Sp. z o.o.

- Na wspomniany 1% udziału branży farmaceutycznej w polskim PKB bardzo ciężko pracujemy także w naszej firmie. Wierzę, że w przyszłości ten udział wzrośnie do 2-3% i pod tym względem wyprzedzimy inne kraje - przyznał dyrektor Kępiński podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja 2017 r.).

Zwraca uwagę, że dla GSK polski rynek jest z kilku powodów wyjątkowy, nie tylko pod względem samej produkcji leków (GSK zatrudnia ponad 600 osób w swojej fabryce w Polsce).

- Nasz kraj wyróżnia także pod względem tzw. inteligentnej reindustrializacji, czyli jako branża farmaceutyczna rozwijamy nie tylko wytwarzanie produktów, ale również tworzymy na przykład centra usług biznesowych - tłumaczy Krzysztof Kępiński dodając, że takie właśnie, 600-osobowe centrum w Poznaniu, obsługuje ponad 100 tys. pracowników GSK na całym świecie.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH