Polskie firmy są uwięzione w krajowym ekosystemie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   02-11-2017, 08:03

Polskie firmy są uwięzione w krajowym ekosystemie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prace nad nowelą ustawy refundacyjnej trwają już od wielu miesięcy, teraz głównie po stronie Ministerstwa Rozwoju. Chcemy dorzucić nasz kawałek do ustawy, czyli przyjąć korzystne zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w sektor farmaceutyczny - wskazuje wiceminister zdrowia, Marcin Czech.

- Chcielibyśmy stworzyć, omijając cykl polityczny, podejście do przemysłu farmaceutycznego, bazując na ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Będziemy także współpracować w kwestiach związanych z refundacją, mając na uwadze wspieranie polskiej gospodarki – zaznaczył wiceminister podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (24 października) podczas sesji dotyczącej przemysłu farmaceutycznego.

Zwrócił uwagę, że przemysł farmaceutyczny w Polsce mógłby rozwijać się nawiązując aktywną współpracę z rynkami międzynarodowymi, kierując się jednocześnie wysoką jakością wykształcenia i doświadczenia polskich kadr. - Współpraca między uczelniami a przemysłem w Polsce jest bardzo mocna, dlatego optymistycznie patrzę na rolę polskich naukowców i przedsiębiorców oraz na to co, wspólnie możemy wypracować – podkreślił Marcin Czech.

Pieniądze na inwestycje leżą na ulicy
Poinformował, że w dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej resort zdrowia zamierza przyjąć pewnie rozwiązania, które mobilizowałyby przedsiębiorców do inwestowania w Polsce poprzez specjalny system zachęt.

- Ocena określająca aktywność przedsiębiorcy na tym rynku, będzie się dokonywała poprzez pryzmat różnych elementów. Jednym z nich jest płacenie podatków w Polsce, posiadanie produkcji na terenie Polski czy prowadzenie tutaj badań klinicznych.

Z kolei jak zaznaczył Jan Staniłko, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, rząd ma pośredni wpływ na rozwój inwestycji w sektorze farmaceutycznym.

Jak zwrócił uwagę, branża publikuje raporty, informujące, że jedną ze słabych stron polskiego systemu sektora farmaceutycznego, jest ograniczona ilość środków na finansowanie inwestycji. – Wręcz przeciwnie, pieniędzy jest za dużo. One leżą na ulicy. To skłonność firm do inwestycji jest niska. To strategie tych firm określają, kto jak chce być wystawiony na inwestycje, a nie na dostępność środków. Pieniądze są. Pytanie raczej, jaki jest koszt tego pieniądza i jaka jest strategia, by ta inwestycja się zwróciła. Są w Polsce firmy, nieliczne, które wyszły poza Polskę i okazało się, że można rosnąć bardzo szybko.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH