Polskie firmy są uwięzione w krajowym ekosystemie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   02-11-2017, 08:03

Polskie firmy są uwięzione w krajowym ekosystemie Przemysł farmaceutyczny w Polsce

Prace nad nowelą ustawy refundacyjnej trwają już od wielu miesięcy, teraz głównie po stronie Ministerstwa Rozwoju. Chcemy dorzucić nasz kawałek do ustawy, czyli przyjąć korzystne zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w sektor farmaceutyczny - wskazuje wiceminister zdrowia, Marcin Czech.


O inteligentnej reindustrializacji
- Wskaźniki co prawda są niskie, ale jest spory potencjał do rozwoju – zauważył Krzysztof Kępiński, dyrektor Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek GSK Commercial. Wskazał jednocześnie, jakie pytania stawiają zagraniczni inwestorzy.

- Co wpływa na atrakcyjność inwestycji? Czy warto inwestować w Polsce czy nie? Inwestor zastanawia się wpierw, czy są już inwestycje w naszym kraju. Drugie pytanie: jaki jest potencjał do tego, by te nowe inwestycje do Polski sprowadzić? Potem pojawia się pytanie czy można w Polsce produkować leki innowacyjne? Można, bo nasza firma jest takim przykładem. W fabryce w Poznaniu produkujemy leki w obszarze HIV/AIDS oraz urologii. Te leki są eksportowane na ponad 120 rynków na całym świecie. GSK jest obecna na polskim rynku już od 40 lat. Od 20 lat jesteśmy obecni w obszarze produkcyjnym.

Dyrektor Kępiński nawiązał też do projektu inteligentnej reindustrializacji: - Tu również mamy przykład – nasze centrum IT, które obsługuje praktycznie cały świat, jeśli chodzi o naszą firmę. Dodatkowo w Gądkach pod Poznaniem ulokowane jest nasze centrum logistyczno-dystrybucyjne, do którego trafiają szczepionki wyprodukowane w czterech fabrykach w Europie. Z tego centrum są dalej dystrybuowane do 12 krajów Europy.

Nabrać wiatru w żagle
Jako krajowy producent leków jesteśmy dopiero na rozbiegu. Ale trzeba też na to spojrzeć z pewnej perspektywy historycznej. Aktualnie Polpharma ma pięć fabryk, przejętych po transformacji ustrojowej. Jednak na początku trzeba było wpierw zainwestować ponad 1,5 mld zł w środki trwałe, by doprowadzić je do takiego standardu, który jest na poziomie nie tylko GMP, ale i akredytacji FDA. To zajęło nam wiele lat w cyklu inwestycyjnym – opisywał Sebastian Szymanek, dyrektor generalny Polpharmy.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH