Polskie firmy są uwięzione w krajowym ekosystemie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   02-11-2017, 08:03

Polskie firmy są uwięzione w krajowym ekosystemie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prace nad nowelą ustawy refundacyjnej trwają już od wielu miesięcy, teraz głównie po stronie Ministerstwa Rozwoju. Chcemy dorzucić nasz kawałek do ustawy, czyli przyjąć korzystne zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w sektor farmaceutyczny - wskazuje wiceminister zdrowia, Marcin Czech.


- Z drugiej strony naszą ambicją było to, by nie stać się jedynie zakładami produkcyjnymi do blistrowania tabletek. Staraliśmy się uniezależnić od importu jak największej ilości komponentów, stąd też plan rozwoju chemii i EPI. To powoduje, że każda nasza sprzedaż i eksport wpływają bezpośrednio na nasz PKB. Do trzeba było zainwestować w rozwój R&D – łącznie około 1,7 mld zł w ostatnich latach – dodał dyrektor.

Podkreślał, że teraz Polpharma chce nabrać wiatru w żagle, stąd projekt dotyczący rozwoju biotechnologii. – Wiemy jednak, że to są inwestycyjne Himalaje. Mamy w toku kilka projektów, z których każdy kosztuje 500 mln zł w rozwoju. Tymczasem cykl rozwoju produktu biologicznego trwa wiele lat i jest obarczony większym ryzykiem niż leku chemicznego. Budujemy obecnie biotechnologiczną fabrykę w Duchnicach pod Warszawą. Liczymy, że za rok osiągnie ona zdolność do implementacji biotechnologicznych procesów.

- Obecnie Grupa Servier obchodzi 25. lecie obecności w Polsce. Czujemy się „przyjaciółki polskiej ekonomii” od początku transformacji w Polsce. Na dziś zatrudniamy 500 osób, mamy fabrykę produkcyjną na stołecznej Białołęce, firma jest obecna w badaniach klinicznych – wymieniał Colm Murphy, dyrektor Zakładu Produkcyjnego Servier w Polsce.

- Zatrudniamy wysoko wykwalifikowanych pracowników, w tym inżynierów, farmaceutów, biotechnologów, chemików i biologów. To co produkujemy w Polsce, trafia na lokalny rynek, ale nie tylko – mówił przedstawiciel francuskiej firmy, zapowiadając eksport leków wyprodukowanych w Polsce na rynku poza Unią Europejską. - W ostatnich trzech latach zainwestowaliśmy w obszar pakowania, laboratorium, usługi analityczne i stale zwiększamy eksport. Jako globalny inwestor mamy też wpływ na mniejsze lokalne formy, które dzięki współpracy z nami mają dostęp do innych rynków poza krajem.

Stawiamy na biotechnologię
Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przypomniał, że co drugie opakowanie leku refundowanego pochodzi od krajowego przedsiębiorcy, a każda złotówka wydana na krajowy lek przysparza do PKB 78 groszy.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH