Polskie Radio: nastąpi reforma w ochronie danych osobowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polskie Radio/rynekaptek.pl   15-09-2017, 11:42

Polskie Radio: nastąpi reforma w ochronie danych osobowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szykują się zmiany w prawie dotyczącym danych osobowych. W miejsce Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wprowadzony zostanie Urząd Ochrony Danych Osobowych. Zmiany te obejmą także apteki i hurtownie.

Jak informuje Polskie Radio, zmiany w prawodawstwie związane są z wprowadzaniem unijnego Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych. W ramach dostosowywania polskiego prawa do rozporządzenia zmianie ulegną 133 ustawy, zostanie wprowadzona nowa ustawa o ochronie danych osobowych i wprowadzony zostanie Urząd Ochrony Danych Osobowych, w miejsce Generalnego Inspektora.

Prezes nowej instytucji będzie mógł nakładać wysokie kary – do 20 milionów euro lub 4 proc. światowego obrotu za naruszenie ochrony danych osobowych.

Jak podkreślał na antenie Polskiego Radia Maciej Kawecki, koordynator reformy z Ministerstwa Cyfryzacji, resort chce skrócić termin rozpatrywania spraw przez wprowadzenie jednoinstancyjności postępowań:

- Nowy organ ma być krajowym konsultantem, który będzie wydawał ostrzeżenia, upomnienia i rekomendacje, a w dalszym zakresie te ogromne kary.

Dodał, że nowa ustawa wprowadza możliwość skierowania roszczeń do sądu z tytułu naruszenia danych osobowych: - Rozporządzenie unijne jest bardzo restrykcyjne, chcieliśmy przy jego wprowadzaniu znaleźć złoty środek. Koszty ochrony danych mogą wzrosnąć dla biznesu – przyznał koordynator reformy.

W ocenie analityka Mikołaja Stępniewskiego, bieżące trendy w gospodarce wyznaczają przenoszenie biznesu do sieci:

– Istnieje wiele branż, w których przepisy będą miały zastosowanie. W wielu obszarach może to przynieść dużo dobrego dla rodzimych przedsiębiorstw, jeśli będziemy w stanie przenieść usługi w świat Internetu – stwierdził analityk.

Więcej: http://www.polskieradio.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH