Polskie uczelnie z amerykańską akredytacją na kolejne trzy lata

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-09-2017, 14:05

Polskie uczelnie z amerykańską akredytacją na kolejne trzy lata Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O trzy lata przedłużono okres obowiązywania pozytywnej oceny USA dla polskiego systemu akredytacji uczelni medycznych - poinformowało w komunikacie prasowym Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Decyzję o przedłużeniu pozytywnej oceny dla polskiego systemu akredytacji uczelni medycznych podjęła w ubiegłym tygodniu amerykańska komisja National Committee on Foreign Medical Education and Accreditation (NCFMEA). Odbyło się wówczas wysłuchanie polskiej delegacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Delegacja, której przewodniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski, przekazała członkom NCFMEA informacje na temat przebiegu studiów medycznych, zasad egzaminowania, zarządzania uczelniami, a także losów absolwentów studiów medycznych.

Wysłuchanie było zakończeniem długotrwałego procesu ewaluacji, a jego rezultatem jest właśnie przedłużenie akredytacji.

Uzyskanie pozytywnej oceny polskiego systemu akredytacji oznacza, że studenci z USA będą mogli podejmować płatne studia medyczne na polskich uczelniach, ubiegać się o dofinansowanie nauki z federalnego programu kredytowego, a po zakończeniu edukacji przystąpić do państwowego egzaminu lekarskiego w Stanach Zjednoczonych na takich samych zasadach jak osoby kończące studia na uczelniach amerykańskich.

Jak podkreśla MNiSW, pozytywna ocena NCFMEA przekłada się również na obecność studentów z innych państw na naszych uczelniach medycznych.

Według danych Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, w roku akademickim 2016/17 na polskich uczelniach podlegających ministrowi zdrowia spośród ponad 6,7 tys. obcokrajowców kształciło się 639 obywateli USA. Płacą oni za naukę na polskich uczelniach i studiują w ramach tzw. mobilności pionowej (czyli realizacji kolejnego stopnia kształcenia na innej uczelni).

Amerykański komitet przyznaje polskim uczelniom medycznym pozytywne oceny nieprzerwanie od 1997 roku

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH