Polsko-szwedzka współpraca przy analizie DNA kopalnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pum.edu.pl/ rynekaptek.pl   20-09-2017, 12:44

Polsko-szwedzka współpraca przy analizie DNA kopalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie podpisał list intencyjny o współpracy z profesor Marie Allen z Uniwersytetu Uppsala. Współpraca będzie dotyczyć wspólnych prac i analiz trudnego materiału genetycznego - DNA kopalnego.

Profesor Marie Allen jest kierownikiem Laboratorium Rudbeck na Wydziale Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali. Jest światowej sławy specjalistką od analizy DNA.  

Zajmuje się identyfikacją pozostałości z czasów Wikingów, badała między innymi próbki z grobli łodzi wikingów w Valsgärde w Upplandii i wyspy Salme w Estonii. To Marie Allen współpracowała z polskimi naukowcami przy kodzie genetycznym Mikołaja Kopernika.

- Dla PUM współpraca ze światowej sławy naukowcem jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem – podkreślała prof. Barbara Dołęgowska, prorektor ds. dydaktyki.

- Badania prowadzone przez PBGOT są dla nas bardzo ważne. Wierzymy, że nadejdzie taka chwila, kiedy wszyscy bezimienni, ofiary totalitaryzmów, powrócą do rodzin.

W uroczystości podpisania listu uczestniczył też dr Andrzej Ossowski, koordynator Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Więcej: pum.edu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH