Porozumienie Zielonogórskie ws. ustawy o POZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Porozumienie Zielonogórskie/ rynekaptek.pl   06-10-2017, 08:05

Porozumienie Zielonogórskie ws. ustawy o POZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie będziemy dzisiaj próbowali, jako strona społeczna, prosić posłów o zgłaszanie w naszym imieniu poprawek – gdyż to od woli Ministra Zdrowia zależy, czy cokolwiek jeszcze zostanie zmienione w tej ustawie lub nie i zdajemy sobie doskonale z tego sprawę - zapowiada PZ.

"Władze Porozumienia Zielonogórskiego odbyły wiele spotkań na temat procedowanej ustawy z Ministrem Zdrowia i jego zastępcami. Mimo publicznie głoszonych informacji, że resort wsłuchuje się w głos środowiska POZ – w rzeczywistości w wielu proponowanych zapisach tej ustawy tak się nie stało" - informuje PZ w oświadczeniu.

- Nawet ostatnie spotkanie 7 września 2017 w Krynicy Zdroju Jacka Krajewskiego i Marka Twardowskiego z Ministrami Konstantym Radziwiłłem i Zbigniewem Królem niewiele wniosło. Mamy nadzieję, że Minister Zdrowia zdaje sobie sprawę, że zapisy procedowanej ustawy będzie realizował nie on, ale lekarze i inni pracownicy medyczni POZ - dodano.

Jak ocenia PZ, tworzenie zapisów niewykonalnych jest wielkim błędem. Próba ustawowego przerzucenia ogromnej, dodatkowej pracy na lekarzy POZ, bez zapewnienia dodatkowych sił (większej ilości lekarzy i pielęgniarek) i bez dodatkowych środków (większych nakładów na ochronę zdrowia - do poziomu 6,8% PKB) jest skazane z góry na porażkę.

- Nie możemy zaakceptować - informuje PZ:

- obligatoryjnego wprowadzenia opieki koordynowanej już od 2020 roku, to powinien być to proces wieloletni i ewolucyjny (fakultatywny);
- definicji POZ jako miejsca pierwszego kontaktu pacjenta z ochroną zdrowia, a nie podstawy systemu ochrony zdrowia;
- prowadzenia POZ przez szpitale;
wygaśnięcia deklaracji wyboru z dniem 1 stycznia 2025 r. - zapisy w tym względzie są bardzo niejasne.

"Nie będziemy dzisiaj próbowali, jako strona społeczna, prosić posłów o zgłaszanie w naszym imieniu poprawek – gdyż to od woli Ministra Zdrowia zależy, czy cokolwiek jeszcze zostanie zmienione w tej ustawie lub nie i zdajemy sobie doskonale z tego sprawę" - informuje organizacja.

Zwraca się do Ministra Zdrowia z prośbą, aby rozważył, czy w ramach autopoprawek resortu nie zechce się jednak wsłuchać w głos środowiska lekarzy rodzinnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH