Poseł naciska na ministra w sprawie dyżurów aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm   24-03-2021, 14:01

Poseł naciska na ministra w sprawie dyżurów aptek Poseł ponawia kwestię odpowiedzi resortu zdrowia w sprawie dyżurów aptek Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

"Uprzejmie proszę Pana Ministra o pilne opublikowanie zapowiedzianego przez Pana Ministra doregulowania kwestii dyżurów aptek, celem skierowania tego dokumentu do konsultacji".

- 19 sierpnia 2020 roku skierowałem do Pana Ministra interpelację w sprawie wsparcia samorządów powiatowych w zakresie realizacji obowiązku zapewnienia całodobowego funkcjonowania aptek - przypomina w kolejnym piśmie do ministra poseł Jan Szopiński.

Sygnalizowanie problemu z dyżurami
- Moja ówczesna interwencja poselska wynikała z tego, że już w 2020 roku różne powiaty, zarówno z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, jak też z innych województw Polski, sygnalizowały rządowi i parlamentarzystom istotne problemy w zapewnieniu usług aptekarskich, wynikające z braku właściwych uregulowań legislacyjnych - dodał.

Kluczowym problemem było i jest nadal to, że niektórzy przedsiębiorcy prowadzący apteki ogólnodostępne odmawiają władzom powiatów prowadzenia działalności w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy, przez co uniemożliwiają mieszkańcom powiatu korzystanie w tym czasie z usług aptekarskich.

Przedsiębiorcy twierdzą, że praca w godzinach nocnych i w dni wolne jest dla nich nieopłacalna, oraz że polskie prawo nie nakłada na nich takich obowiązków.

- W związku z tym, że skutki zaniechań legislacyjnych rządu w sprawie funkcjonowania aptek ponoszą pacjenci z mniejszych miast i wiosek, w przytoczonej wyżej interpelacji prosiłem Pana Ministra o zajęcie się rozwiązaniem tego problemu - przypomina poseł i dodaje, że dostał odpowiedź, której konkluzję cytuje:

Obietnica uregulowania problemu
„Problem z realizacją uchwalonego harmonogramu dyżurów (aptek) jest znany Ministrowi Zdrowia, dlatego popiera on inicjatywę doregulowania kwestii organizacji dyżurów aptek i w związku z tym kończy pracę nad własną propozycją, która będzie dążyć do zaproponowania takiego modelu, by pogodzić interesy wszystkich jego uczestników”.

​- Do naszych biur parlamentarnych docierają informacje od starostów i mieszkańców gmin o tym, że pomimo tej deklaracji ministra zdrowia, problem dyżurów nocnych i świątecznych aptek ogólnodostępnych do dziś nie został załatwiony przez Radę Ministrów. Nadal przedsiębiorcy prowadzący apteki odmawiają pełnienia tych dyżurów, a rady i zarządy powiatów nie mają żadnych sankcji prawnych, by temu przeciwdziałać. Tym samym, przepis o konieczności zapewnienia przez powiat całodobowej opieki aptekarskiej jest przepisem martwym - ocenia.

Dodaje: - W związku z powyższym problemem, uprzejmie proszę Pana Ministra o pilne opublikowanie zapowiedzianego przez Pana Ministra „doregulowania kwestii dyżurów aptek”, celem skierowania tego dokumentu do konsultacji z konwentami starostów, którzy najlepiej znają się w praktyce na problemach realizacji ustawowego obowiązku zapewnienia tych dyżurów.

Dwa pytania do ministra
Poseł kieruje też do ministra następujące pytania:

Kiedy rząd wprowadzi rozwiązania prawne umożliwiające powiatom rzeczywiste zapewnienie mieszkańcom powiatów usług aptekarskich w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy? Jakie rozwiązania prawne są planowane? Czy te rozwiązania pozwolą starostom na wyegzekwowanie obowiązku pełnienia dyżurów wobec przedsiębiorców uchylających się od tych obowiązków?

Czy rząd przewiduje refundacje kosztów dyżurów w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy dla przedsiębiorców prowadzących apteki ogólnodostępne?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH