Poseł o nocnych dyżurach aptek i nakazie pracy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   01-08-2017, 13:22

Poseł o nocnych dyżurach aptek i nakazie pracy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odmowa pracy przez aptekę we wskazanych porach nie uruchamia po stronie rady powiatu mechanizmu zdyscyplinowania czy nakazu pracy - ustalił poseł Grzegorz Furgo i w interpelacji do ministra zdrowia pyta czy zostanie wprowadzone egzekwowanie nocnej pracy aptek.

"Prawo farmaceutyczne stanowi, że to rada powiatu jest organem, do którego należy obowiązek ustalania godzin pracy aptek. Jednak to samo prawo nie wprowadza możliwości nakazania aptekom, czy też konkretnej aptece pracy np. w porze nocnej czy w dni świąteczne" - zauważa poseł.

Dodaje: - Odmowa pracy przez aptekę we wskazanych porach nie uruchamia po stronie rady powiatu mechanizmu zdyscyplinowania czy nakazu pracy. Nie ma też takiego prawa inspektor farmaceutyczny właściwy dla danego obszaru.

Dalej zwraca uwagę, że mimo iż prawo zezwala inspektorowi farmaceutycznemu na ingerencję w funkcjonowanie aptek, nie daje mu jednak narzędzi do egzekwowania godzin pracy. Te ustalenia zawsze są kompromisem, a po rotacji aptek decydujących się na ten system pracy widać, jak bardzo są temu niechętne.

Dlatego pyta ministra zdrowia czy ograniczenie możliwości wyegzekwowania nocnych godzin pracy aptek może stanowić niebezpieczeństwo dla pacjentów oraz czy planowane jest wprowadzenie przepisów umożliwiających radzie powiatu egzekwowanie od aptek dostosowanego do potrzeb czasu pracy, w tym nocnej?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH