Poseł: proceder wywozu w dalszym ciągu trwa, a zmieniła się jedynie jego forma?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm   19-04-2021, 14:02

Poseł: proceder wywozu w dalszym ciągu trwa, a zmieniła się jedynie jego forma? Poseł pyta ministra sprawiedliwości o wywóz leków z Polski Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Nasuwa to przypuszczenia, że walka z tak zwaną mafią lekową prowadzona jest nieskutecznie albo pierwotna skala problemu została znacznie wyolbrzymiona - ocenia poseł.

Poseł Jarosław Sachajko skierował do ministra sprawiedliwości interpelację w sprawie wpływu zmian legislacyjnych oraz postępowań prowadzonych przeciwko tzw. mafii lekowej na dostępność leków dla polskich pacjentów.

Poseł wspomina w niej o publikowanych przez ministra zdrowia listach leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Miało to zapobiec wywozowi
Umieszczanie konkretnych produktów leczniczych ma na celu przeciwdziałanie ich wywozowi za granicę, a sam wykaz „jest jednym z mechanizmów wprowadzonych do polskiego systemu prawnego, którego zadaniem jest ochrona przed wywozem produktów leczniczych poza granice Polski, zwłaszcza tych produktów których cena na rynkach zagranicznych jest znacząco wyższa niż w Polsce, co mogłoby prowadzić do powstawania niedoborów niektórych produktów leczniczych na polskim rynku farmaceutycznym”.

Powołuje się też na odpowiedź na inną z interpelacji, w której podano leki wpisane na powyższe wykazy w latach 2015-2020 kwoty refundacji i liczby opakowań poszczególnych leków, jakie trafiły do pacjentów w poszczególnych latach.

W sprawie odwróconego łańcucha toczą się postępowania
"Analiza danych wskazanych w odpowiedzi na interpelację pozwala wysnuć przypuszczenie, że albo działania podejmowane przez rząd w zakresie walki z tzw. odwróconym łańcuchem nie przyniosły skutku na tyle wyraźnego, żeby był odczuwany w ogólnopolskich statystykach, a proceder ten w dalszym ciągu trwa, a zmieniła się jedynie jego forma albo zarówno w latach poprzedzających zmiany w przepisach prawa (m.in. wprowadzone nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne z dnia 26 kwietnia 2019 r.), jak i po ich uchwaleniu zapotrzebowanie na deficytowe produkty lecznicze ze strony pacjentów jest i było realizowane w wystarczającym zakresie" - ocenia poseł.

Dalej poseł przypomina, że "aktualnie toczy się wiele postępowań karnych dotyczących tzw. odwróconego łańcucha dostaw":

- Prokuratura prowadzi szereg spraw, których przedmiotem jest sprzedaż leków za granicę za pośrednictwem przychodni lekarskich prowadzących zarazem działalność w zakresie hurtowej dystrybucji leków. W postępowaniach tych badane są również transakcje sprzedaży leków z aptek do przychodni.

Jak wynika z informacji o podmiotach, wobec których toczą się powyższe postępowania prokuratorskie, wiele z aptek zagrożonych zamknięciem z uwagi na sprzedaż leków do przychodni zostało już zamkniętych decyzją samych właścicieli. Kolejne są zamykane przez organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Skala problemu wyolbrzymiona?
Sprzedaż leków z aptek do przychodni, a następnie za pośrednictwem podmiotów prowadzących działalność hurtowa za granicę została w wyniku ww. zmian w prawie poważnie ograniczona (lub wręcz zablokowana), a jednocześnie jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia nie przełożyło się to na zwiększenie kwot refundacji leków zagrożonych wywozem oraz na liczbę produktów leczniczych, które trafiły do pacjentów.

- Nasuwa to przypuszczenia, że walka z tak zwaną mafią lekową prowadzona jest nieskutecznie albo pierwotna skala problemu została znacznie wyolbrzymiona - ocenia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH