Poseł pyta: kary finansowe dla farmaceutów za brak dyżuru?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   31-08-2020, 12:03

Poseł pyta: kary finansowe dla farmaceutów za brak dyżuru? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje wyposażenie w najbliższej przyszłości samorządów powiatowych w instrumenty prawne, pozwalające na dyscyplinowanie aptek łamiących przepisy w zakresie zapewnienia usług w godzinach nocnych? - pyta poseł.

W związku z powyższym problemem, poseł pyta ministra zdrowia:

"1) Czy w przypadku, gdy dana apteka nie respektuje obowiązującej uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu i nie podejmuje działalności w wyznaczone jej w uchwale niedziele, święta i inne dni wolne od pracy, przez co w sposób uporczywy nie zaspokaja potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych, zasadne jest cofnięcie zezwolenia na prowadzenie takiej apteki przez właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego na podstawie właściwych przepisów? Czy powyższy przypadek wypełnia przesłanki art. 103 ust. 2 pkt 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne „…Wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie (…) jeżeli apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych”?

2) Czy Ministerstwo Zdrowia przewiduje wyposażenie w najbliższej przyszłości samorządów powiatowych w instrumenty prawne, inne niż wnioskowanie do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne, pozwalające na dyscyplinowanie aptek łamiących przepisy w zakresie zapewnienia usług w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy, np. poprzez system kar finansowych lub odszkodowań za konieczne działania zastępcze? Pilne wsparcie samorządów powiatowych w kwestii zapewnienia mieszkańcom całodobowych usług aptekarskich, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, jest szczególnie istotne w związku z istniejącym w Polsce i na świecie stanem epidemicznym, którego zakończenia nie potrafi określić ani rząd, ani epidemiolodzy".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH