Poseł: szczepionek p/ grypie brakuje nawet dla osób z grupy wysokiego ryzyka

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   21-10-2020, 09:32

Poseł: szczepionek p/ grypie brakuje nawet dla osób z grupy wysokiego ryzyka W ostatnim czasie zostałem poinformowany, że szczepionek przeciwko grypie brakuje nawet dla osób z grupy wysokiego ryzyka, tj. dla pracowników służby zdrowia, którzy mają codzienny kontakt z pacjentami - informuje poseł (fot. Pixabay)

Niektóre szpitale nie liczą na refundowane przez państwo szczepionki przeciwko grypie i decydują się na zakup w hurtowniach. Jeden z nich w pięciu hurtowniach zamówił 1650 szczepionek dla swoich pracowników. Otrzymał 65 sztuk. Gdzie są szczepionki? - pyta poseł.

- Do mojego biura poselskiego docierają niepokojące informacje, dotyczące braku szczepionek przeciwko grypie dla personelu medycznego. W sprawie niewystarczającej liczby preparatu interweniowałem już w Ministerstwie Zdrowia interpelacją poselską we wrześniu, zwracając uwagę resortu zdrowia, iż druga fala zachorowań na koronawirusa zejdzie się z sezonem zakażeń na grypę - informuje w kolejnej interpelacji poseł Waldemar Sługocki.

- W ostatnim czasie zostałem poinformowany, że szczepionek przeciwko grypie brakuje nawet dla osób z grupy wysokiego ryzyka, tj. dla pracowników służby zdrowia, którzy mają codzienny kontakt z pacjentami. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zabezpieczeniu dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, farmaceutów i techników farmaceutycznych - dodaje.

Ocenia, że niektóre podmioty lecznicze udzielające świadczeń opieki zdrowotnej nie liczą na refundowane przez państwo szczepionki przeciwko grypie i decydują się na zakup szczepionki w hurtowniach.

- Przykładowo Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie pracuje niemal 2000 ludzi, zamówił 1650 szczepionek dla swoich pracowników. Z zamówienia złożonego w pięciu hurtowniach szpital otrzymał 65 sztuk preparatu, co budzi moje wielkie obawy, że ze szczepionki przeciwko grypie nie będą mogli skorzystać nawet ci, którzy bezwzględnie powinni być zaszczepieni - podaje przykład poseł.

Informuje też, że według niedawno udostępnionych danych przez Ministerstwo Zdrowia, od początku trwania epidemii do 20 września w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1389 lekarzy, 3276 pielęgniarek, 268 położnych, 103 diagnostów, 113 dentystów, 83 farmaceutów i 312 ratowników medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH