Poseł: szczepionki p/ grypie zalegają w szpitalnych aptekach?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   10-12-2020, 09:03

Poseł: szczepionki p/ grypie zalegają w szpitalnych aptekach? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uzyskałem informację, że w wielu aptekach szpitalnych znajdują się na stanach magazynowych w dużych ilościach szczepionki na grypę, które miały być wykorzystane do zaszczepienia personelu medycznego - pisze do ministra zdrowia poseł Paweł Bejda.

- Jednak część personelu nie poddała się szczepieniom i niewykorzystane szczepionki z puli przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia pozostały w magazynach aptek, a po upłynięciu ich terminu przydatności mają zostać zutylizowane. Wydaje się to być wielkim marnotrawstwem, szczególnie w sytuacji, gdy szczepionki te są bardzo poszukiwane na rynku, a ich zdobycie w komercyjnych aptekach graniczy z cudem - dodaje w interpelacji.

Zadał ministrowi pytanie, jaka liczba szczepionek na grypę pozostaje niewykorzystana na stanach magazynowych aptek szpitalnych oraz dlaczego szczepionki te nie wracają do obiegu komercyjnego lub dlaczego nie są organizowane przez szpitale akcje niekomercyjnych szczepień przeciwko grypie?

Jak informowało wcześniej ministerstwo zdrowia, istnieje możliwość zwrotu bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie dla personelu medycznego.

"Utworzono skrzynkę mailową szczepionki@arm.gov.pl, na którą można zgłaszać chęć zwrotu szczepionek. W tym celu podmioty, które chcą dokonać zwrotu, powinny poprzez ten adres przesłać taką informację. Następnie Agencja Rezerw Materiałowych skontaktuje się z podmiotem, celem odebrania szczepionek" - wyjaśniał procedurę minister.

W przypadku, gdy podmiot odebrał szczepionki, po czym podjął decyzję o zwrocie, konieczne jest dołączenie oświadczenia o właściwym przechowywaniu szczepionek. MZ informuje także, że istnieje możliwość rezygnacji ze szczepionek przed ich odebraniem, zgłaszając na e-mail wymieniony powyżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH