Poseł znowu o udziale aptek w programie KDR

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   28-11-2017, 13:44

Poseł znowu o udziale aptek w programie KDR Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czy Pani Minister planuje działania legislacyjne polegające na nowelizacji art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne, np. poprzez rozszerzenie katalogu dozwolonej komunikacji, tak aby umożliwić uczestnictwo aptek w programach prospołecznych jak Karta Dużej Rodziny?

Takie pytanie postawił poseł Paweł Skutecki z partii Kukiz'15 w interpelacji kierowanej do minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych.

Poseł przytacza wcześniejsze opinie, które pojawiły się w kontekście udziału aptek w programie: "Podpisanie przez apteki umowy ws. przyznania członkom rodzin wielodzietnych uprawnień na podstawie Karty Dużej Rodziny wiąże się z działaniami promocyjnymi mającymi na celu zachęcenie do skorzystania z ich usług. (...) przyznanie członkom rodzin wielodzietnych uprawnień może mieć znamiona zakazanej reklamy".

Przywołuje też treść sprawozdania z wykonania ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych: - "Minister Zdrowia ocenia pozytywnie funkcjonowanie zakazu reklamy aptek i ich działalności jako środka, który doprowadził do zlikwidowania agresywnych praktyk reklamowych, prowadzących do zwiększania (i tak dużej) konsumpcji leków w Rzeczypospolitej Polskiej i degradacji funkcji, jaką powinna pełnić apteka w systemie opieki zdrowotnej. Przyjęty przepis nie powinien jednak prowadzić do zakazywania aptekom prowadzenia działań zmierzających do podnoszenia standardów świadczonych usług farmaceutycznych (np. udogodnień dla seniorów), czy angażowania się aptek w inne, społecznie korzystne, inicjatywy (np. udział w kampaniach prozdrowotnych). Celem zakazu reklamy aptek nie jest bowiem zahamowanie przejawów zdrowej konkurencji na rynku aptek".

Przedstawiciel narodu wywodzi z tego wniosek, że w tej sytuacji udział aptek w programie byłby realizacją postulatu, które dostrzegło MZ w sprawozdaniu. Dlatego pyta:

Czy Pani Minister znane jest Sprawozdanie z wykonania ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (druk nr 1377)?

Czy Pani Minister planuje działania legislacyjne polegające na nowelizacji art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne, np. poprzez rozszerzenie katalogu dozwolonej komunikacji, tak aby umożliwić uczestnictwo aptek w programach prospołecznych jak Karta Dużej Rodziny?

Czy Pani Minister nie uważa, iż obniżenie kosztów współpłacenia przez pacjenta za produkty nieobjęte refundacją, poprzez umożliwienie aptekom wzięcia udziału w Karcie Dużej Rodziny czy Karcie Seniora, byłoby działaniem uzupełniającym rządowe programy skierowanie do rodzin wielodzietnych czy seniorów?


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH