Poseł znowu pyta o "sumienie aptekarzy"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   12-10-2017, 14:26

Poseł znowu pyta o "sumienie aptekarzy" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czy farmaceuci, mogą powoływać się na klauzulę sumienia? Jaka jest podstawa prawna jej stosowania? Proszę również o przedstawienie stanowiska rządu w przedmiotowej sprawie - pisze w interpelacji do ministra zdrowia poseł Tomasz Kostuś.

Rzecznik Praw Obywatelskich powziął informację o powstawaniu aptek nieprowadzących sprzedaży środków antykoncepcyjnych z uwagi na powoływanie się przez farmaceutów w nich pracujących na „klauzulę sumienia". W ocenie Rzecznika takie praktyki pozostają w sprzeczności w obowiązującym prawem i mogą prowadzić do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych - rozpoczyna poseł swoje wystąpienie do ministra zdrowia.

- W wystąpieniu do Ministra Zdrowia, Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że w Prawie farmaceutycznym brak jest regulacji podobnej do tej znajdującej się w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, umożliwiającej odmowę sprzedaży produktu leczniczego w związku z powołaniem się na względy sumienia, co więcej także normy etyczne, skodyfikowane w Kodeksie Etyki Aptekarza RP, nie przewidują takiej możliwości - dodaje.

- Mając na uwadze cel instytucji, jaką jest „klauzula sumienia", tj. ochronę integralności moralnej, podnosi się również, że trudno wskazać normę moralną, która miałaby zostać naruszona w wyniku sprzedaży produktów leczniczych - pisze poseł, stawiając pytania:

1. Czy w Polsce powstają lub funkcjonują apteki, które nie prowadzą sprzedaży środków antykoncepcyjnych?

2. Czy wspomniana powyżej regulacja wewnętrzna aptek dotycząca stosowania tzw. klauzuli sumienia, jest zgodna z obwiązującym prawem? Proszę również o przedstawienie stanowiska rządu w przedmiotowej sprawie.

3. Czy farmaceuci, mogą powoływać się na klauzulę sumienia? Jaka jest podstawa prawna jej stosowania? Proszę również o przedstawienie stanowiska rządu w przedmiotowej sprawie.

4. Czy przedmiotowa regulacja wewnętrzna stosowana przez apteki, nie ogranicza, w opinii Pana Ministra praw pacjenta? Proszę również o przedstawienie stanowiska rządu w przedmiotowej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH